Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budowa dróg w Polsce. Wydadzą 40,5 mln zł

0
Podziel się:

Aż tyle z budżetu państwa przeznaczone zostanie w 2013 roku w województwie opolskim na budowę, przebudowę i remont dróg lokalnych.

Budowa dróg w Polsce. Wydadzą 40,5 mln zł
(Waldo Jaquith/CC/Flickr)
bELjLoRN

Prawie 40,5 mln zł z budżetu państwa przeznaczone zostanie w 2013 r. w województwie opolskim na budowę, przebudowę i remont dróg lokalnych w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Pula na lata 2012-2015 wyniesie w regionie 130 mln zł.

Jak poinformował rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński, kwota dofinansowania w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na rok 2013 jest większa o prawie 32,4 mln zł od kwoty tegorocznej.

Rzecznik wojewody dodał, że w roku 2012 dofinansowanie to wynosi nieco ponad 8 mln zł, co pozwala na wykonywanie inwestycji, które objęły w sumie 20 km dróg powiatowych i gminnych w regionie.

bELjLoRP

Nabór projektów w edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na rok 2013 potrwa do 30 września. Dofinansowanie inwestycji nie może obecnie przekroczyć 30 proc. Pozostałe 70 proc. wartości remontu czy budowy drogi musi być wkładem własnym samorządu.

_ - Dotychczas nie złożono jeszcze żadnego wniosku z województwa opolskiego o dofinansowanie projektu w 2013 roku _ - powiedział Szopiński.

Opolscy samorządowcy chcą jednak z pieniędzy skorzystać. _ - Wprawdzie dofinansowanie obecnie stanowi tylko 30 proc. wartości inwestycji, a nie połowę, ale to i tak lepsze niż finansowanie remontu czy budowa drogi w całości _ - powiedział burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura.

Dodał, że nie jest w stanie powiedzieć jeszcze, o jakie dofinansowanie i do których inwestycji będzie się ubiegać. Taka decyzja zapadnie do połowy września. _ - Chciałbym, by znalazła się wśród tych zaplanowanych inwestycji budowa drogi dojazdowej przy terenach inwestycyjnych przy węźle Dąbrówka _ - powiedział Kasiura.

bELjLoRV

Zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu Mirosław Pietrucha zapewnił, że tak jak w latach ubiegłych, tak i na rok 2013 Opole złoży wniosek o dofinansowanie na drogi lokalne. _ - Których dróg i jakiej kwoty będzie on dotyczył - to musimy ustalić w najbliższych dniach z władzami miasta, bo zakres tych inwestycji trzeba zgrać z planami budżetu na przyszły rok. Tymczasem jego projekt ma być gotowy dopiero w połowie listopada _ - wyjaśnił Pietrucha.

W latach 2008-2011 dofinansowanie z budżetu państwa dla województwa opolskiego w ramach tzw. schetynówek wyniosło ponad 124 mln zł. Zrealizowanych zostało z udziałem tych pieniędzy 213 inwestycji drogowych, w ramach których wyremontowano 322 km dróg w regionie. Całkowita wartość inwestycji drogowych wykonanych w latach 2008-2011 z udziałem pieniędzy na _ schetynówki _ to prawie 252 mln zł.

Według założeń druga edycja NPPDL, realizowana w latach 2012-2015, ma przyczynić się do wybudowania, przebudowy lub remontów ponad 13 tys. km dróg lokalnych w kraju. W tym roku rząd przekaże samorządom 200 mln zł dofinansowania do inwestycji drogowych, a w kolejnych latach - po 1 miliard zł w każdym roku. W sumie 3,2 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Stracili kontrakt na budowę. Co dalej z A1? Firma SRB straciła kontrakt na budowę jednego z odcinków autostrady A1 - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.
Dadzą 20 mln zł za nowe drogi. Ale tylko w... Ponad 20 mln zł będzie kosztowało przedłużenie dwóch ulic znajdujących na terenie koszalińskiej części Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Na tej autostradzie pojedziemy tylko 70 km/h Na 30-kilometrowym odcinku trasy GDDKiA umieściła znaki ograniczające prędkość oraz zakazujące ruchu samochodów ciężarowych.
bELjLoSq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)