Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budowa elektrowni atomowej na Litwie. Polska powróci do projektu?

0
Podziel się:

Litewscy politycy nie wykluczają możliwości powrotu Polski do projektu budowy siłowni atomowej na Litwie, a Polska wykazuje pewne zainteresowanie tym projektem.

Budowa elektrowni atomowej na Litwie. Polska powróci do projektu?
(Japo/public domain/Wikipedia)

Litewscy politycy nie wykluczają możliwości powrotu Polski do projektu budowy siłowni atomowej na Litwie, a Polska wykazuje pewne zainteresowanie tym projektem - napisał dziennik gospodarczy _ Verslo Żinios _.

_ - Polacy wykazują pewne zainteresowanie _ - cytuje wiceprzewodniczącego Sejmu Gediminasa Kirkilasa _ Verslo Żinios _. Według wiceprzewodniczącego, w projekcie niekoniecznie miałaby uczestniczyć Polska Grupa Energetyczna. Pierwotnie, w projekcie budowy Wisagińskiej Elektrowni Atomowej miała brać udział PGE razem ze spółkami energetycznymi z Litwy, Łotwy i Estonii. Pod koniec 2011 r. PGE zawiesiła zaangażowanie w to przedsięwzięcie.

_ - Są też alternatywy - inne polskie przedsiębiorstwa energetyczne, które mogłyby się dołączyć do projektu _ - powiedział Kirkilas, przypominając, że _ w Polsce już teraz jest deficyt energii elektrycznej, a w przyszłości może być on jeszcze większy _.

_ - Verslo Żinios _ powołując się na nieoficjalne źródła pisze, że _ z polskimi urzędnikami od pewnego czasu są prowadzone rozmowy o możliwości powrotu Polski do projektu budowy siłowni _. _ Na razie nie ma pozytywnej odpowiedzi, ale propozycja nie jest zdecydowanie odrzucana _ - czytamy w dzienniku.

Litwa zamierza wybudować siłownię atomową w miejscowości Wisaginia (Visaginas) na północy kraju, w miejscu zamkniętej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. Inwestorem strategicznym projektu ma być japoński koncern Hitachi, a partnerami strategicznymi - spółki energetyczne z Łotwy i Estonii.

Obecny litewski centrolewicowy rząd stawia jednak pod znakiem zapytania realizację projektu, który przygotował poprzedni rząd prawicowy. Z jego obliczeń wynika, ze koszt własny produkcji energii elektrycznej jest zbyt wysoki.

Przed kilkoma tygodniami litewski minister energetyki Jarosław Niewierowicz oznajmił, że _ bez rzeczywistego udziału partnerów: Łotwy i Estonii, a także możliwych innych partnerów, Litwa sama tego projektu nie będzie realizowała _.

Litewski rząd zapowiada, że ostateczną decyzję w sprawie budowy siłowni, wspólnie z partnerami regionalnymi, podejmie wkrótce.

Czytaj więcej w Money.pl
Wiedzą o nas mniej niż o życiu na Marsie Zdaniem publicysty Rimvydasa Valatki jednym ze sposobów na lepsze wzajemne poznanie się byłoby wprowadzenie nauczanie w szkołach litewskich języka polskiego.
Jak rozwiązać problemy Polaków na Litwie? Mniejszość polska ma problemy ze szkolnictwem polskim oraz z przedłużającym się zwrotem ziemi w Wilnie i w miejscowościach podwileńskich, której prawowitymi właścicielami w większości byli właśnie Polacy.
Wielki rurociąg połączy Polskę z... Zarówno po litewskiej, jak i polskiej stronie jest determinacja, by połączenie elektroenergetyczne z Ełku do Alytus ruszyło do końca 2015 r.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)