Notowania

premie
15.02.2012 08:45

Budowa Stadionu Narodowego. Mucha odpowie za odprawę Kaplera?

Ważą się losy bulwersujących premii dla urzędników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Hrechorowicz)

Minister sportu Joanna Mucha stawi się na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Politycy Prawa i Sprawiedliwość domagali się, by jeszcze wczoraj wyjaśniła okoliczności dymisji Rafała Kaplera i jego umowy z Narodowym Centrum Sportu. Premier Donald Tusk zapowiedział wczoraj przeanalizowanie sprawy kontrowersyjnych premii. _ - Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy premiować osoby, które nie wszystko zrobiły tak, jak się umawialiśmy _ - powiedział szef rządu.

Szef sejmowej komisji sportu, Ireneusz Raś z PO tłumaczył, że minister Mucha zaplanowała uczestniczyć w posiedzeniu komisji, ale wczoraj musiała być obecna na posiedzeniu rządu. Raś nie był w stanie opowiedzieć na pytanie, czy minister Mucha ujawni warunki kontraktu Rafała Kaplera z NCS. _ - Minister Mirosław Drzewiecki tłumaczył nam wcześniej, że te umowy są objęte ścisłą tajemnicą _ - tłumaczył.

Premier Donald Tusk pytany wczoraj wieczorem, czy opinia publiczna pozna kontrakty menedżerskie z NCS, powiedział: _ Jestem prawie pewien, że nie ma żadnych powodów, żeby to pozostawało tajne _. _ - W ogóle jestem przeciwnikiem tajności wszędzie, gdzie to się da. Poprosiłem więc, żeby ustalono, czy istnieją jakiekolwiek istotne, nie wiem, zapisy prawa, coś, co nam zabrania ujawnienia i szczerze powiedziawszy, nie wierzę w to, żeby były takie przepisy, które by zabroniły _ - przekonywał premier.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/208/139216.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/ujawnia;za;co;joanna;mucha;powinna;odpowiedziec,148,0,1025684.html) *Ujawnia, za co Joanna Mucha powinna odpowiedzieć * Poseł PO tłumaczy też, dlaczego Rafałowi Kaplerowi nie należy się premia.

Dzisiejsze posiedzenie sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki będzie dotyczyło stanu przygotowań do mistrzostw Euro 2012. Rafał Kapler złożył przedwczoraj rezygnację z szefowania NCS. Ma otrzymać 570 tysięcy złotych premii.

Rzecznik PiS Adam Hofman skierował wcześniej wniosek do minister sportu Joanny Muchy o udostępnienie informacji na temat wynagrodzeń członków zarządów spółek: Narodowe Centrum Sportu oraz PL.2012. W piśmie, które Hofman zaprezentował na konferencji prasowej w Sejmie, na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej wnosi on o upublicznienie: podstaw wypłaty wynagrodzeń tych osób, szczegółowej treści ich kontraktów i umów o pracę, otrzymanych przez nich premii, nagród i odpraw.

Hofman za zbyt dużą i bulwersującą uznał premię, jaką po rezygnacji ze stanowiska otrzymał prezes Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler. Rzecznik PiS uważa, że były powody, by zwolnić Kaplera dyscyplinarnie m.in. za to, że dopuścił do opóźnień w oddaniu Stadionu Narodowego.

_ - W związku z tym, że w tej sprawie jest dużo niewiadomych, wystąpiłem do minister Joanny Muchy na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej o niezwłoczne przekazanie, ma na to według Kodeksu postępowania administracyjnego 14 dni, umów, kontraktów, na podstawie których pracują członkowie zarządu NCS _ - powiedział Hofman.

We wniosku wymieniono członków zarządów spółek: Narodowe Centrum Sportu oraz PL.2012. PL.2012 koordynuje przygotowania do Euro 2012, jej prezesem jest Marcin Herra.

_ - Jeśli pani minister nie przekaże tej umowy do informacji, wystąpię do sądu _ - oświadczył Hofman.

O skandalu wokół przygotowań do Euro czytaj w Money.pl
Kapler ujawnia zarobki. Nie dostanie premii? Odwołany urzędnik wyznał, że krytycznych momentów w czasie budowy stadionu było więcej.
Wyższe premie dla swoich? Jest decyzja Tuska Premier powołał komitet, który zajmie się przygotowaniami do Euro 2012. To już kolejny.
Ile zarabiają prezesi od Euro 2012? Premia dla odwołanego szefa NCS to wierzchołek góry lodowej.
Tagi: premie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz