Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budownictwo w Polsce. Koniunktura poprawi się w przyszłym roku

0
Podziel się:

Z dzisiejszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że we wrześniu 2013 roku w budowie było 12 tys. 522 mieszkań, czyli o 1,1 proc. więcej niż we wrześniu 2012 roku.

Budownictwo w Polsce. Koniunktura poprawi się w przyszłym roku
(Jan GRACZYNSKI/East News)
bEJWDBQR

Dzisiejsze dane GUS dotyczące rynku mieszkaniowego - to pierwszy sygnał ożywienia w tym sektorze; poprawa koniunktury w budownictwie powinna nastąpić w przyszłym roku - oceniają eksperci. Rośnie liczba wydawanych pozwoleń na budowę i mieszkań w budowie.

Z dzisiejszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że we wrześniu 2013 roku w budowie było 12 tys. 522 mieszkań, czyli o 1,1 proc. więcej niż we wrześniu 2012 roku.

Według GUS liczba oddanych do użytku mieszkań we wrześniu br. spadła rok do roku o 0,1 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14,6 proc. W tym samym miesiącu liczba mieszkań, na które wydano pozwolenia, wzrosła w ujęciu rocznym o 5,2 proc., a w ujęciu miesięcznym o 10,9 proc.

bEJWDBQT

Zdaniem Marcina Peterlika z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, na razie nie można mówić o zakończeniu kryzysu w budownictwie. _ Jednak podobnie jak w całej gospodarce, widać pierwsze symptomy poprawy _ - powiedział PAP Peterlik. Chodzi o wyprzedzające wskaźniki GUS, które informują o liczbie rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę. _ We wrześniu były one wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. To może być pierwszy sygnał poprawy koniunktury w budownictwie, która powinna nastąpić w przyszłym roku _ - ocenił.

W opinii Peterlika, po długim okresie spadków nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale w całym sektorze budowlanym, musi w końcu przyjść ożywienie. _ To pierwsze dane GUS, które pokazują, że to ożywienie powoli nadchodzi, aczkolwiek nie spodziewałbym się wielkiego boomu, tak samo jak w całej gospodarce. Będzie to raczej stopniowe i powolne wychodzenie ze spowolnienia _ - dodał.

Analityk Home Broker, ekspert rynku nieruchomości Marcin Krasoń zwrócił uwagę, że od dwunastu miesięcy można mówić o stabilizacji na rynku pod względem liczby oddawanych do użytkowania mieszkań w skali roku. _ Od września 2012 r. każdego miesiąca liczba oddanych w ostatnim roku mieszkań mieści się w przedziale 149-154 tys. Rosnąć zaczęła za to liczba rozpoczynanych budów, co może oznaczać poprawę koniunktury na rynku mieszkaniowym _ - podkreślił.

Widać to także po rosnących cenach nieruchomości. _ Indeks Cen Transakcyjnych, liczony na podstawie transakcji dokonanych przez klientów Open Finance i Home Broker w największych miastach, wzrósł w ostatnim roku o ponad 8 proc. _ - powiedział.

bEJWDBQZ

_ Deweloperzy przygotowują się na możliwe ożywienie na rynku; wrzesień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym liczba rozpoczętych przez nich budów rosła. Pierwsze symptomy ożywienia widać też w wydawanych deweloperom pozwoleniach na budowę. Wrzesień był pierwszym miesiącem od prawie półtora roku, w którym liczba pozwoleń w ujęciu rocznym wzrosła _ - dodał Krasoń.
Czytaj więcej w Money.pl

bEJWDBRu
budownictwo
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)