Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budzanowski: Jestem stale do dyspozycji premiera

0
Podziel się:

Minister Skarbu nie poda się do dymisji w związku z zamieszaniem wywołanym informacjami o memorandum w sprawie Jamału II.

Budzanowski: Jestem stale do dyspozycji premiera
(Krzysztof JASTRZEBSKI/East News)

Minister Skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział w poniedziałek, że nie poda się do dymisji w związku z zamieszaniem wywołanym informacjami o memorandum w sprawie Jamału II. Dodał, że jest stale do dyspozycji premiera.

_ - Jestem do dyspozycji premiera od pierwszej minuty, od momentu powołania, od listopada 2011 roku _ - powiedział minister w poniedziałek w Gdańsku, pytany na konferencji prasowej, czy nie powinien przynajmniej oddać się do dyspozycji premiera w związku z podpisaniem w ub. tygodniu przez spółki EuRoPol Gaz i Gazpromexport memorandum dotyczącego budowy, przebiegającej przez Polskę, drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

_ - Jeśli doszłoby do sytuacji, że łamię prawo (...) że wprowadziłem świadomie w błąd swego przełożonego, kiedy posłużyłem się kłamstwem, to oczywiście tak, na takiego ministra nie ma miejsca w tym rządzie, ale nie dopuściłem się tego _ - mówił Budzanowski. Memorandum podpisane zostało w czwartek; w piątek rano premier Donald Tusk, zapytany o doniesienia agencyjne na ten temat odparł, że nic o tym nie wie.

Minister skarbu powtórzył, że _ dokument dot. budowy gazociągu jamalskiego podpisany w ub. tygodniu ma charakter bardzo ogólny, nie jest żadnym zobowiązaniem inwestycyjnym _.

Podkreślił, że w sferze medialnej _ doszło do absolutnej nadinterpretacji tego faktu _, jak i treści tego dokumentu. Podkreślił, że _ nie zobowiązuje on strony polskiej czy polsko-rosyjskiej spółki, czyli EuRoPol Gazu, do projektu inwestycyjnego na terenie naszego kraju _. _ Ma ten dokument charakter analityczny, analityczno-techniczny, analizy technicznej (...) i od tego spółki są, aby tego typu analizy przeprowadzać i zawsze będą to robiły, bo taki jest obowiązek kodeksowy każdej spółki funkcjonującej w Polsce w sektorze energetycznym _ - mówił minister. Zaznaczył, że _ to rząd podejmuje decyzje, czy w dany projekt będzie się angażował, czy nie _.

_ - Ten projekt dzisiaj, jak powiedziałem to w minioną środę, nie należy do naszych priorytetów polityki energetycznej, mamy dziś inne priorytety _ - dodał.

Przypomniał, że _ na piśmie ten projekt istnieje, jako wstępne zobowiązanie polskiej strony od 1993 roku, w porozumieniu międzyrządowym wpisanym na początku lat 90., więc to nie jest nic nowego _. _ Nie mówimy dziś absolutnie o żadnej decyzji na poziomie rządu ani żadnej decyzji inwestycyjnej ze strony spółki; mówimy o prowadzeniu analiz - powiedział. - Tego typu analiz i memorandów jest podpisywanych bardzo wiele na całym świecie (...) i przestańmy dopatrywać się w tym jakichś absolutnie rzeczy niestworzonych, które nagle my wymyśliliśmy _.

Budzanowski powiedział, że w zakresie polityki energetycznej dzisiaj _ Polska stawia na zwiększenie własnego wydobycia surowców naturalnych, przede wszystkim gazu na terenie kraju _. Wyjaśnił, że spółki, m.in. PGNiG, PKN Orlen czy Grupa Lotos mają do dyspozycji 5 mld zł do 2015 roku _ na inwestycje w poszukiwanie i zwiększenie wydobycia gazu w Polsce _.

W czwartek w Sankt Petersburgu eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała z Gazpromexportem _ memorandum o wzajemnym zrozumieniu _ dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu. Dokument nie zawiera decyzji o budowie gazociągu - podkreślił EuRoPol Gaz. Po 48 proc. udziałów w EuRoPol Gazie mają PGNiG i Gazprom, pozostałe 4 proc. należy do spółki Gas Trading. Zarząd PGNiG poinformował, że podpisany dokument _ nie przesądza o budowie jakiegokolwiek gazociągu przez terytorium Polski _.

Minister Budzanowski uczestniczył w poniedziałek w Gdańsku w uroczystości podpisania umowy dotyczącej budowy terminala naftowego w porcie w Gdańsku.

Czytaj więcej w Money.pl
Ziobro ostro o memorandum gazowym Solidarna Polska domaga się zwołania sejmowej komisji gospodarki.
Eksperci o Jamale II: Najpierw analizy, potem decyzje Eksperci radzą, by zanim zapadną decyzje o zaangażowaniu się w projekt bądź jego odrzuceniu, strona polska najpierw go przeanalizowała i oceniła, czy i co nasz kraj i polskie firmy mogą na tej inwestycji zyskać.
Sikorski zachęca do gazowego sojuszu Szef MSZ przebywa z jednodniową oficjalną wizytą na Łotwie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)