Notowania

Budżet 2013 będzie dziś głosowany w Sejmie. Fundusz Kościelny wróci w Senacie?

To, co zrobił Palikot i co aprobuje PO jest szkodzeniem i zabawą z państwem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

O 14-tej rozpocznie się kolejne posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie będą głosowali poprawki do projektu przyszłorocznego budżetu. Podczas drugiego czytania Ruch Palikota wniósł prawie 6 tysięcy poprawek.

Większość z nich dotyczyła likwidacji Funduszu Kościelnego. Platforma Obywatelska wniosła o utworzenie nowej rezerwy w budżecie, która będzie się nazywała _ Fundusz Kościelny _. Podczas posiedzenia komisji finansów, propozycja ta uzyskała większość głosów, co spowodowało bezprzedmiotowość propozycji Ruchu Palikota.

Zdaniem Janusza Palikota, oznacza to, że znika pojęcie Funduszu Kościelnego. Polityk tłumaczył też w Sygnałach Dnia, że fortel, jaki zastosowała Platforma Obywatelska, by uniknąć głosowania prawie 6 tysięcy poprawek to przejaw przemocy. Klub PO ma tę przewagę, że zawsze może w ostatniej chwili zgłosić tego typu poprawkę - mówi Palikot.

- _ Ja podejrzewam, że jeszcze w Senacie będą próbowali przywrócić ponownie Fundusz Kościelny. Myśmy się z tym liczyli, ale nam nie tyle chodziło o wygranie, bo to jest niemożliwe, ale by pokazać, że premier Tusk kłamie. Dlatego, że w pierwszym swoim expose zapowiedział likwidację Funduszu Kościelnego, a w drugim powiedział, że ponieważ nie może się porozumieć z Episkopatem co do zasady odpisu, to przedstawi do rozstrzygnięcia w parlamencie czy będzie czy nie fundusz świadczeń kościelnych _- powiedział Janusz Palikot.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/105/124009.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/religijna;wojna;w;sejmie;rykoszetem;dostana;dzieci,103,0,1213799.html) *Religijna wojna w Sejmie. Rykoszetem dostaną dzieci * Dlaczego mur wokół Sejmu to jednak dobry pomysł - pisze Bartłomiej Dwornik.

Poseł PO Janusz Cichoń odpowiada, że pieniądze na Fundusz Kościelny w przyszłorocznym budżecie będą - w rezerwie o tej właśnie nazwie. -_ Przypomnę, że trwają negocjacje i rozmowy na temat tego jak Fundusz Kościelny powinien funkcjonować, jaki przyjmiemy model. Dzięki tej poprawce możemy być elastyczniejsi, jeśli osiągniemy sukces w negocjacjach, Być może części tych środków nie będziemy musieli przekazywać, bo to finansowanie będzie organizowane w inny sposób _- stwierdził poseł PO.

Polityk, pytany, czy Platforma będzie chciała w Senacie przywrócić w budżecie pozycję Fundusz Kościelny odparł, że nie sądzi, by tak się miało stać. Choć - jak mówi - jest taka możliwość. I z tej możliwości zamierza właśnie skorzystać Prawo i Sprawiedliwość, co zapowiada wiceprezes partii Beata Szydło.

- _ Senatorowie PiS złożą w Senacie poprawkę przywracającą Fundusz Kościelny, bo uważamy że tworzenie rezerwy celowej to nie jest rozwiązanie. Poza tym to, co zrobił Palikot i co aprobuje PO jest szkodzeniem i zabawą z państwem _ - ocenia Szydło.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/184/m250040.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/deficyt;budzetowy;przekroczenie;bardzo;malo;prawdopodobne,64,0,1214272.html) *Minister przyznaje: PKB będzie spadać, ale... * _ W drugiej połowie 2013 roku aktywność gospodarcza u naszych partnerów handlowych będzie rosnąć, co znajdzie odzwierciedlenie w poprawie wyników naszej gospodarki _. Wymianę budżetowych ciosów pomiędzy Ruchem Palikota a Platformą Obywatelską z boku obserwuje PSL. Poseł Stanisław Żelichowski, w charakterystyczny dla siebie sposób, ocenia posłów partii Janusza Palikota.

- _ Ruch Palikota ma świadomość, że jak się składa 5 tys. poprawek to dobrze niczego przed tym nie zażywać, bo jak się zażywa to można wpaść na rafę i nie przeczytali, że PO złożyła poprawkę dalej idącą. Szkoda mi ich, że się bardzo napracowali. No cóż, Sejm to jest pewien teatr _ - skonstatował poseł PSL.

Resort finansów przewiduje, że deficyt w przyszłym roku wyniesie ponad 35 i pół miliarda złotych. Wzrost PKB zaplanowano na poziomie 2,2 procent, inflacja ma wynieść 2,7 procent.
Przy ustalaniu planu wydatków zastosowano mechanizm ograniczający wzrost wydatków publicznych. W przyszłym roku utrzymano zamrożenie funduszu wynagrodzeń we wszystkich jednostkach państwowej sfery budżetowej.

Czytaj więcej w Money.pl
A jednak nowelizacja? Rostowski: To nie katastrofa Minister gospodarki oczekuje cyklu obniżek stóp procentowych na początku przyszłego roku.
Szarża Palikota i fortel PO. Co na to Kościół? Episkopat nie chce komentować zamieszania wokół Funduszu Kościelnego.
Tak PO storpeduje poprawki Ruchu Palikota. Ratują pieniądze dla Kościoła Posłowie ujawnili, jak chcą uniknąć głosowania tysięcy poprawek do projektu budżetu.
Tagi: likwidacja funduszu kościelnego, janusz palikot, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz