Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet 2013 to "budżet zaprzepaszczonych szans. Rząd wspiera kryzys"

0
Podziel się:

Zdaniem byłego premiera, rząd wspiera kryzys zamiast z nim walczyć.

Budżet 2013 to "budżet zaprzepaszczonych szans. Rząd wspiera kryzys"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

To jest budżet stagnacyjny, budżet zaprzepaszczonych szans - tak o projekcie budżetu na 2013 rok mówi Leszek Miller. Zdaniem szefa SLD, zakładanie wzrostu gospodarczego na poziomie 2,2 procent PKB nie zapewni naszemu krajowi rozwoju.

- _ Jestem ciekaw skąd. Dlatego, że niedawno dowiedzieliśmy się, że spada liczba płatników PIT-u i CIT-u. Być może rząd planuje jakieś podwyżki. Na przykład wzrost VAT-u, bo od czasu do czasu się o tym mówi. Tylko w ten sposób można zwiększyć wpływy budżetowe _ - komentował Leszek Miller.

POSŁUCHAJ LESZKA MILLERA:

W projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok założono większe wpływy podatkowe, średnio o 5,1 procent. Wpływy z podatku VAT mają być wyższe o 4 procent, z akcyzy o 3,4 procent, z PIT o 6,2 procent i z podatku CIT aż o 11,3 procent.

Leszek Miller dziwi się tym wyliczeniom.

- _ To jest budżet stagnacyjny. My musimy się rozwijać na poziomie powyżej 5 procent PKB. Ponieważ jest o wiele mniej, to będzie wyższe bezrobocie, które jest planowane na prawie 13 procent. To będzie niższa dynamika inwestycji, rosnące kłopoty wielu firm, które bankrutują i które są pożerane przez zatory płatnicze. Jest to budżet zaprzepaszczonych szans. Rząd nie walczy z kryzysem tylko obsługuje go _ - twierdzi szef SLD.

POSŁUCHAJ LESZKA MILLERA:

Projekt budżetu na 2013 rok zakłada, że dochody w przyszłym roku wyniosą prawie 300 mld złotych (299 mld 385 mln 300 tys. zł), a wydatki będą nie wyższe niż niecałe 335 mld złotych (334 mld 950 mln 800 tys. zł). Deficyt ma nie przekroczyć 35,6 mld zł. (35 mld 565 mln 500 tys. zł). Założono wzrost gospodarczy na poziomie 2,2 procent PKB.

Średnioroczna inflacja ma wynieść 2,7 proc, realny wzrost wynagrodzeń sięgnie prawie 2 procent (1,9 proc.). Zatrudnienie wzrośnie o 0,2 proc. W 2013 roku przewidziano niższe - w stosunku do roku poprzedniego - wydatki z budżetu państwa (niższe o 0,6 procent).

Czytaj więcej w Money.pl
SLD obiecuje rolnikom. Realne? Zapewnienie równych dopłat dla rolników w UE, gwarantowany dochód minimalny, reformę KRUS, stworzenie regulacji ws. GMO, połączenie agencji rolnych, wsparcie szkolnictwa wiejskiego i zapewnienie dostępu do internetu - proponuje rolnikom SLD.
Oleksy zakończył ekonomiczną debatę SLD. Oto wnioski - _ Polska nie jest ani platformerska, ani pisowska, ani eseldowska, tylko jest naszym dobrem wspólnym _ - powiedział szef SLD.
Nie wykluczają spotkania z prof. Glińskim Leszek Miller zastrzegł, że jeśli taki wniosek się pojawi i spełni wszystkie wymogi formalne, to SLD nie wyklucza spotkania z kandydatem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)