Notowania

budżet 2014
13.12.2013 07:15

Budżet 2014 w Sejmie. Dziś kończą się prace

Rząd założył, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 2,5 proc., inflacja ma osiągnąć poziom 2,4 proc., zaś deficyt budżetowy ma nie przekroczyć 48 miliardów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Podczas drugiego czytania projektu budżetu posłowie wnieśli do niego 177 poprawek. Sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała 5. Ponadto w Sejmie posłowie zajmą się również poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i nowelizacji ustawy o ogrodach działkowych.

Aktualizacja 09:27

Zgodnie z nowelą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego jeszcze w tym roku umożliwione będzie przekazanie samorządom dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa. Senat opowiedział się za poprawką do tej nowelizacji, która zakłada, że w 2014 r. Mazowsze otrzyma z budżetu państwa pożyczkę na spłatę części janosikowego.

Zadaniem nowelizacji ustawy dot. działkowców jest unormowanie funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych. Nowe przepisy są konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku.

Zobacz transmisję na żywo z posiedzenia Sejmu:

źródło: sejm.gov.pl

Przed południem rozpocznie się natomiast kolejne posiedzenie Sejmu, na którym rozpatrzone będą poprawki do projektu budżetu na 2014 rok. Projekt budżetu na 2014 rok, nad którym w środę obradował Sejm, dopuszcza ponad 47 mld zł deficytu.

Ponad sto poprawek do tego projektu wniosło Prawo i Sprawiedliwość. Jednak wiceprezes partii Beata Szydło zdaje sobie sprawę z tego, że żadna z nich nie przejdzie podczas głosowania. - _ Jeżeli chodzi o PO i PSL, nie obowiązuje logika przygotowania dobrego budżetu, tylko logika partyjna i ten walec partyjny oczywiście przejdzie i wszystko to odrzuci _ - mówi Szydło.

Jej zdaniem budżet jest źle skonstruowany, dlatego koalicja nie może sobie pozwolić na jakikolwiek błąd. Zarzuty opozycji odpiera Jakub Szulc z PO. Jego zdaniem założenia budżetowe są bardzo konserwatywne. - _ Ponieważ zarówno dane dotyczące wzrostu gospodarczego, jak i bezrobocia są na niskim pułapie oczekiwań, jeśli się rozpytamy wśród ekonomistów krajowych lub zagranicznych, spodziewać się należy wykonania tego budżetu. I będzie nawet lepiej, niż to zostało założone _ - tłumaczy.

Rząd założył, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 2,5 proc., inflacja ma osiągnąć poziom 2,4 proc., zaś deficyt budżetowy ma nie przekroczyć 48 miliardów złotych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: budżet 2014, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz