Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet 2015. Związki zawodowe: założenia coraz bardziej ogólnikowe

0
Podziel się:

Obawy związkowców budzi informacja o planie dalszego zmniejszania deficytu sektora finansów publicznych do poziomu 2,7 proc.

Budżet 2015. Związki zawodowe: założenia coraz bardziej ogólnikowe
(PAP/Radek Pietruszka)

Założenia projektu budżetu państwa są z roku na rok coraz bardziej ogólnikowe - uważają związki zawodowe. Ich zdaniem w tych na rok 2015 zabrakło informacji o przewidywanej wysokości dochodów, w tym podatkowych, prognoz wydatków i wysokości deficytu budżetu.

Trzy organizacje - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ), NSZZ _ Solidarność _ i Forum Związków Zawodowych - w środę przyjęły wspólne stanowisko w sprawie założeń projektu budżetu państwa na rok 2015. O swoim stanowisku związki poinformowały dzisiaj.

Związkowcy w komunikacie wskazali, że w założeniach do projektu wzrost gospodarczy w 2015 r. oparto na popycie krajowym. _ Centrale związkowe zwracają zatem uwagę na poziom spożycia indywidualnego - zakładany wzrost spożycia w kolejnym roku jest wątpliwy wobec: niewystarczającego wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę, zamrożenia na kolejny rok funduszu wynagrodzeń w sferze budżetowej, utrzymującego się wysokiego bezrobocia, tendencji na rynku pracy, niskiej siły nabywczej społeczeństwa, liczby biednych pracujących, niskiej wysokości emerytur i rent oraz ich znikomej waloryzacji _ - napisali związkowcy.

Rząd planuje też - zdaniem związkowców - zbyt wysoki poziom inflacji.

Ich obawy budzi informacja o planie dalszego zmniejszania deficytu sektora finansów publicznych do poziomu 2,7 proc. PKB, bo - ich zdaniem - zmniejszenie deficytu w relacji do PKB w minionych latach dotknęło przede wszystkim najuboższych.

Podkreślają, że aby polska gospodarka była oparta na wiedzy, jak deklaruje rząd, wynagrodzenia powinny wzrastać szybciej. _ To szczególnie istotne wobec poprawiających się wyników finansowych przedsiębiorstw, rosnącej wydajności pracy, niskich kosztów pracy oraz wysokiego poziomu zaangażowania i umiejętności pracujących. Konieczny jest zatem wzrost wynagrodzenia minimalnego oraz poprawa sytuacji osób pracujących w sektorze publicznym _ - czytamy w informacji.

Związki zawodowe negatywnie oceniają zamrożenie na kolejny rok progów podatkowych oraz ustawowych, zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów i kwoty zmniejszającej podatek, a także utrzymania kolejny rok z rzędu stawki VAT na poziomie 23 proc. z uwagi na negatywny wpływ m.in. na popyt wewnętrzny. Oznacza to - ich zdaniem - zwiększenie obciążeń podatkowych i obniżanie poziomu życia społeczeństwa, a więc sytuację odwrotną wobec deklaracji rządowych.

Centrale związkowe jako zdecydowanie niewystarczające oceniły działania rządu aktywizujące osoby bezrobotne, co w szczególności dotyczy osób w wieku 50+ oraz osób młodych. Krytykują też to, że środki z Funduszu Pracy są nadal zamrożone.

Związki zawodowe we wspólnym stanowisku zwróciły też uwagę na brak odniesień do sytuacji demograficznej w kraju.

Wątpliwości OPZZ, NSZZ _ Solidarność _ i FZZ budzi prognozowany w założeniach projektu budżetu państwa na 2015 rok poziom wzrostu inwestycji prywatnych - przedsiębiorcy nadal ostrożnie podejmują decyzje inwestycyjne. Uważają też, że przecenia się w założeniach znaczenie programu Polskie Inwestycje Rozwojowe - na 52 złożone projekty, wstępnie zaakceptowano jedynie 8 o wartości 6,55 mld zł - żaden z projektów się nie rozpoczął.

OPZZ, NSZZ _ Solidarność _ i FZZ podtrzymały ponadto w dokumencie wspólnie ustalone w maju br. propozycje dotyczące wzrostu w 2015 r. wynagrodzenia minimalnego (wzrost nie mniej niż 7 proc.), waloryzacji emerytur i rent (wzrost nie mniej niż średnioroczny wzrost cen towarów i usług w 2014 r. zwiększony o 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2014) oraz wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej (wzrost nie mniej niż 9 proc.).

Zgodnie z przyjętymi w czerwcu przez rząd założeniami do projektu ustawy budżetowej na 2015 r. PKB wzrośnie o 3,8 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc. Rząd proponuje też wzrost płacy minimalnej do 1750 zł od 2015 r.

Dokument przewiduje, że w latach 2014-2015 w Polsce udział inwestycji publicznych w PKB ustabilizuje się na poziomie 3,9 proc. Wynika to m.in. z tego, że projekty inwestycyjne finansowane z budżetu UE na lata 2007-2013 będą realizowane równolegle z projektami finansowanym z nowego budżetu unijnego 2014-2020.

Oczekiwana jest mniejsza presja na wzrost wynagrodzeń w całej gospodarce, bo nadal zamrożony będzie fundusz wynagrodzeń w podsektorach: rządowym i ubezpieczeń społecznych (z wyjątkiem wynagrodzeń pracowników publicznych szkół wyższych).

Według założeń stopa bezrobocia na koniec 2015 r. wyniesie 12,2 proc. W 2015 r. nie są planowane zasadnicze zmiany w systemie podatkowym.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)