Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet do komisji. W sobotę decydujące głosowanie

0
Podziel się:

Nowelizacja przewiduje m.in. wzrost deficytu o 9 mld złotych.

Budżet do komisji. W sobotę decydujące głosowanie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bECNNXmd

W Sejmie zakończyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy budżetowej na 2009 r.Przewiduje on m.in. wzrost deficytu z 18,18 mld zł do 27,18 mld zł.

Sejm skierował we wtorek projekt do komisji finansów publicznych. Do 15 lipca komisje będą pracować nad poszczególnymi częściami projektu. 16 lipca komisja finansów publicznych ma rozpatrzyć opinie komisji _ branżowych _ oraz przyjęć sprawozdanie.

Na 17 lipca zaplanowano - na posiedzeniu plenarnym Sejmu - drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy budżetowej. Tego samego dnia, ewentualnie także następnego, mają być rozpatrywane poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania.

bECNNXmf

Na sobotę, 18 lipca zaplanowano w Sejmie głosowanie nad nowelizacją ustawy budżetowej na 2009 r. W poniedziałek 20 lipca ustawa ma zostać przesłana do Senatu - wynika z przyjętego przez sejmową komisję finansów publicznych harmonogramu prac nad nowelizacją.

Zgodnie z projektem tegoroczne wpływy podatkowe będą mniejsze od zakładanych w obowiązującej ustawie o 46,6 mld. Niedobór ten resort finansów chce zrekompensować pieniędzmi z innych źródeł. Zwiększone będą - o 8,32 mld zł - tzw. dochody niepodatkowe, czyli m.in. dywidendy (o 5,3 mld zł), środki z różnic kursowych (wynik osłabienia złotego).

Ponad 8 mld zł ma pochodzić z budżetu UE oraz tzw. innych źródeł. W efekcie tegoroczne wpływy do budżetu mają być niższe o 30,1 mld zł. Ostatecznie mają wynieść 272,9 mld zł, a nie ponad 303 mld zł, jak wcześniej planowano.

Nowelizacja ma ponadto usankcjonować zaplanowane przez MF cięcia w wydatkach budżetowych na łączną kwotę ponad 21,13 mld zł. Z tego 10,5 mld zł to ograniczenia w rezerwach celowych, a 9,7 mld zł to oszczędności wynikające ze zmiany finansowania infrastruktury drogowej. Koszty te, zamiast budżetu, poniesie Krajowy Fundusz Drogowy.

bECNNXml
JAK RZĄD PORADZI SOBIE Z DZIURĄ BUDŻETOWĄ
*Wyższe podatki to nawet 30 mld zł. Rząd się skusi? * Wyższe podatki to szansa na nawet 30 mld zł do budżetu. Tyle dadzą podwyżki: VAT, akcyzy na paliwa i przywrócenie najwyższej stawki PIT.
*Wszyscy zrzucimy się na budżet. Po ile? * Każda polska rodzina dorzuci się do budżetu po 45 zł miesięcznie. Kiedy? Gdy VAT urośnie do 23 proc., a akcyza na paliwa o 10 groszy na litrze.
*Tylko prywatyzacja uratuje budżet? * Rząd nie ma innego wyjścia, mimo złej koniunktury musi sprzedawać udziały w państwowych spółkach.
bECNNXmG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)