Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet na rok 2014. Emocje na posiedzeniu rządu

0
Podziel się:

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że posiedzenie rządu będzie kontynuowane w piątek, o godz. 12.00.

Budżet na rok 2014. Emocje na posiedzeniu rządu
(Maj/Reporter)
bEKtQkKZ

Rada Ministrów nie zakończyła dziś obrad. Posiedzenie rządu będzie więc kontynuowane w piątek, 6 września o godz. 12.00 - poinformowało późnym wieczorem Centrum Informacyjne Rządu. Z nieoficjalnych informacji IAR wynika, że emocji nie brakowało.

[Aktualizacja 23:50]

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że także w piątek odbędzie się konferencja prasowa, pierwotnie planowana po czwartkowym posiedzeniu. O godzinie 21, po przerwie, ministrowie znów zasiedli do rozmów. Rząd rozpoczął posiedzenie ws. przyszłorocznego budżetu przed godz. 15 z niemal dwugodzinnym opóźnieniem.

bEKtQkLb

Zgodnie z przyjętymi w czerwcu przez rząd założeniami do projektu budżetu na 2014 r., wzrost PKB sięgnie w przyszłym roku 2,5 proc., a inflacja średnioroczna wyniesie 2,4 proc. Zdaniem ekonomistów, prognozy MF są niemal zgodne z przewidywaniami rynku.

Pod koniec sierpnia wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że założenia do budżetu na 2014 r. mogą się zmienić, ale nie będą to duże zmiany.

Zgodnie z przyjętym przez rząd w połowie maja Wieloletnim Planem Finansowym Państwa 2013-2016, dochody budżetu państwa w przyszłym roku wyniosą 288,7 mld zł, a wydatki 343,7 mld zł (20 proc. PKB). Oznacza to, że deficyt budżetowy mógłby sięgnąć 55 mld zł. Resort finansów zastrzegł jednak, że deficyt przedstawiony w dokumencie stanowi maksymalny jego pułap, co nie znaczy, że deficyt budżetu, zaprezentowany w ustawie budżetowej na dany rok, będzie w takiej wysokości.

Porządek czwartkowych obrad Rady Ministrów uzupełniono o punkt poświęcony rządowym rekomendacjom zmian w systemie emerytalnym. Przedstawili je w środę premier Donald Tusk wraz z wicepremierem, ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz szefem resortu pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Ich zdaniem zmiany spowodują obniżenie długu publicznego, który w znacznej mierze jest generowany przez system Otwartych Funduszy Emerytalnych, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa emerytur.

bEKtQkLh

Zaproponowano, aby część obligacyjna OFE została przekazana do ZUS. Środki te trafiłyby na subkonta w ZUS, gdzie byłyby waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Ponadto zgodnie z propozycjami rządu obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE. Do części akcyjnej OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc.

Posiedzenie rządu zostało przełożone z wtorku na czwartek w związku z udziałem premiera w otwarciu Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyższe PKB, ale VAT bez zmian. To prognozy na 2014 r. - _ Wzrost nie powinien być jakoś dramatycznie zły _- twierdzi premier. Zobacz, jak ma wyglądać przyszłoroczny budżet.
Zmiany w OFE. _ Wysokość emerytur będzie zależała od wielkości PKB _ _ -Zaproponowane przez premiera Donalda Tuska zmiany dotyczące OFE pozwolą na przyspieszenie wzrostu gospodarczego _ - uważa Jan Krzysztof Bielecki.
_ Emerytura z ZUS bardziej bezpieczna _ Tak uważa Marek Borowski, były wicepremier i minister finansów.
bEKtQkLC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)