Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budżet partycypacyjny. W Łodzi już zagłosowali

0
Podziel się

W głosowaniu wzięło udział ponad 109 tysięcy osób. Mogli oni zdecydować o podziale 20 mln zł, a do wyboru mieli ponad 760 propozycji.

Budżet partycypacyjny. W Łodzi już zagłosowali
(PAP/Grzegorz Michałowski)
bEpAZWut

Ponad 109 tysięcy łodzian zagłosowało na projekty zgłoszone do realizacji z budżetu obywatelskiego w 2014 roku. Mogli oni zdecydować o podziale 20 mln zł, a do wyboru mieli ponad 760 propozycji - ogólnomiejskich i lokalnych. Wyniki mają być znane do połowy października.

Głosowanie na zgłoszone do budżetu obywatelskiego projekty trwało od 21 września i zakończyło się dziś o godz. 16. Ze wstępnych szacunkowych danych magistratu - bez policzenia głosów z niektórych urn - wynika, że wzięło w nim udział prawie 109,5 tys. łodzian.

Zdaniem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej to rekord wśród polskich miast, które wprowadziły dotąd budżet obywatelski, podobnie jak rekordowa jest wielkość budżetu - 20 mln zł. _ - Projekt budżetu obywatelskiego wzbudził olbrzymie zainteresowanie łodzian. Raz jeszcze wszystkim, którzy zdecydowali się oddać głos dziękuję _ - mówiła na spotkaniu z dziennikarzami prezydent miasta.

bEpAZWuv

Według przedstawicieli magistratu, zdecydowana większość osób - ponad 90 proc. - głosowała przez internet. Zainteresowanie było tak duże, że na kilkadziesiąt minut przed zakończeniem głosowania zawiesił się system komputerowy.

Wyniki głosowania mają być znane do połowy października, tak żeby po wpisaniu wybranych zadań do projektu budżetu miasta na przyszły rok można było rozpocząć nad nimi prace.

_ - Mam nadzieję, że uda się nam nawet wcześniej, ponieważ to jest wyścig z czasem, czyli kwestie proceduralne, żeby jak najszybciej te projekty były wpisane do konkretnych wykonawców po stronie miasta i do projektu budżetu _ - powiedział dyrektora biura ds. partycypacji społecznej UMŁ Grzegorz Justyński.

Do pierwszego w historii miasta budżetu obywatelskiego łodzianie i instytucje zgłosili w sumie 908 projektów, a radni dopuścili do głosowania 762 z nich (84 proc.).

bEpAZWuB

Wnioski w dużej części dotyczą poprawy infrastruktury w mieście m.in. remontów chodników, budowy boisk, placów zabaw, sygnalizacji świetlnej, zieleńców czy inwestycji w oświacie; są także projekty komunikacyjne czy kulturalne. Opiewają one na różne kwoty - od kilku tysięcy do prawie 5 mln zł. Realizacja wszystkich kosztowałaby miasto ponad 520 mln zł.

Każdy mieszkaniec Łodzi, który ukończył 16 lat, mógł zagłosować w sumie na 10 projektów: pięć ogólnomiejskich, na które zarezerwowano 5 mln zł oraz pięć z terenu dzielnicy, w której mieszka - na każdą z pięciu dzielnic przypada po 3 mln zł. Głosować można było osobiście w kilkunastu punktach na terenie miasta, w internecie lub korespondencyjnie, podając imię i nazwisko, nr PESEL oraz adres zamieszkania.

Decyzję o wprowadzeniu w Łodzi w 2014 r. budżetu obywatelskiego, który jest elementem ogólnego budżetu miasta, podjęli w ubiegłym roku łódzcy radni. W Polsce budżet obywatelski jako pierwszy wprowadził Sopot w 2011 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
David Lynch: Prezydent Łodzi zabiła to miasto Donald Tusk odniósł się dziś do zarzutów amerykańskiego reżysera Davida Lyncha wobec prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.
Ponad 100 rodzin do wykwaterowania. Gdzie? Remont XIX-wiecznej famuły w Łodzi to jedno z największych wyzwań. Do wykwaterowania będzie około 140 rodzin. Pierwsze przeprowadzki powinny rozpocząć się jeszcze w sierpniu.
Godson będzie prezydentem Łodzi? Poseł PO John Godson rozważa kandydowanie na prezydenta Łodzi. Nie wykluczył startu bez poparcia Platformy.
bEpAZWuW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)