Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet Polski na 2014 rok. Kiedy ministrowie zajmą się projektem?

0
Podziel się:

Rada Ministrów zbierze się w tym tygodniu w czwartek. Jedynym punktem obrad ma być budżet na 2014 rok.

Budżet Polski na 2014 rok. Kiedy ministrowie zajmą się projektem?
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Posiedzenie Rady Ministrów zostało przełożone z wtorku na czwartek, ponieważ premier Donald Tusk weźmie jutro udział w otwarciu Forum Ekonomicznego w Krynicy - poinformowała kancelaria premiera.

Zgodnie z przekazaną w czerwcu Komisji Trójstronnej wstępną prognozą wielkości makroekonomicznych, stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na 2014 rok, rząd zakłada, że wzrost PKB wyniesie 2,5 proc., a inflacja średnioroczna 2,4 proc. W Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2013-2016 założono, że maksymalny deficyt budżetowy w przyszłym roku wyniesie 55 mld zł.

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk poinformował, że resort finansów nie zamierza weryfikować wskaźników makroekonomicznych do przyszłorocznego budżetu. _ - Wielkich zmian nie oczekiwałbym. Co do wzrostu PKB, podtrzymujemy swoją prognozę _ - podkreślił.

Na czwartkowym posiedzeniu, Rada Ministrów raczej nie zajmie się założeniami w sprawie zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych. Prawdopodobnie rząd będzie rozstrzygał tę kwestię na kolejnym wrześniowym posiedzeniu.

_ - W czwartek nasze posiedzenie dotyczy wyłącznie budżetu na rok 2014 - to jest zawsze największa i najważniejsza ustawa - więc będziemy czekali na koleje posiedzenia Rady Ministrów, już z takim regularnym porządkiem, i wtedy będę oczekiwał od ministrów (finansów, Jacka) Rostowskiego i (pracy, Władysława) Kosiniaka-Kamysza zrelacjonowania ich pracy i przedstawienia założeń do ustawy _ - mówił w zeszłym tygodniu szef rządu.

Jak dodał, można się spodziewać, że odbędzie się to na jednym z kolejnych posiedzeń rządu we wrześniu. Na początku lipca rząd zarekomendował przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką.

Jarosław Gowin (PO) powiedział w poniedziałek w RMF FM, że pod wpływem krytyki, między innymi jego głosu, rząd przygotowuje kolejną, czwartą wersję reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych. _ - To będzie reforma, a nie likwidacja _ - podkreślił.

Rzecznik rządu Paweł Graś pytany, czy będzie czwarty, kompromisowy wariant w sprawie OFE, powiedział w TVP1: _ Po to zostały kilka miesięcy temu zaproponowane różne warianty, żeby ta debata się toczyła i żeby jej efektem był najlepszy wariant. Zgodnie z zapowiedzią premiera już w tym tygodniu o tym najlepszym wariancie, publicznie rząd zamierza rozmawiać. Te prace są na ukończeniu. Mam nadzieję, że ministrowie zdążą w tym tygodniu, żeby ten optymalny wariant przedstawić. Cały czas trwają intensywne prace _.

Czytaj więcej w Money.pl
Deficyt w 2013 r. wyniesie 35 miliardów złotych Jutro rząd ma zająć się projektem ustawy budżetowej na przyszły rok.
Polacy mają lepiej od Węgrów, Czechów i Słowaków Sąsiedzi mówią o swoich gospodarkach jeszcze gorzej, niż my.
Ceny stoją w miejscu? Nie ma się z czego cieszyć Zobacz, dlaczego niska inflacja niekorzystnie wpływa na gospodarkę i co prognozują ekonomiści na drugą połowę roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)