Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet. Powstanie rezerwa na szkody w rolnictwie

0
Podziel się:

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała wniosek ministra finansów ws. utworzenia rezerwy celowej w wysokości 88 mln złotych.

Budżet. Powstanie rezerwa na szkody w rolnictwie
(Money.pl/Bartek Chochołowski)
bETwoodN

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała wniosek ministra finansów ws. utworzenia rezerwy celowej w wysokości 88 mln złotych. Środki mają posłużyć na wsparcie rolników, u których powstały szkody w uprawach w okresie zimowym 2011/2012.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk mówiła podczas obrad komisji, że rezerwa ta miałaby powstać ze środków zablokowanych przez ministra rolnictwa. _ - Są to środki, które albo nie mogą być w ogóle wykorzystane z racji innej struktury organizacyjnej w zakresie ich wydatkowania, bądź też nie będą wykorzystane, bo powstały oszczędności _ - mówiła.

_ - Środki te będą przeznaczone na pomoc rolnikom w związku z sytuacją, która miała miejsce w okresie zimy i pewnymi wymrożeniami w zakresie upraw rolnych. Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów przyjętą w tym zakresie, ta pomoc rolnikom będzie przekazana i część środków zgodnie z założeniami miałaby pochodzić z oszczędności i blokad dokonanych w ramach Agencji Rynku Rolnego _ - dodała.

bETwoodP

Henryk Kowalczyk (PiS) powiedział, że odszkodowania dla rolników powinny pochodzić z rezerwy ogólnej, która służy do łagodzenia skutków klęsk żywiołowych. _ W Agencji Rynku Rolnego można znakomicie znaleźć inne potrzeby, które można by sfinansować, choćby szklankę mleka w szkole _ - mówił poseł PiS.

Wiceminister Majszczyk odpowiedziała mu, że łączna kwota programu pomocy dla rolników realizowana w związku z tą uchwałą wynosi ok. 140 mln zł. _ Pozostała część środków (ok. 52 mln zł - PAP) jak najbardziej jest uruchamiana na bieżąco z tej rezerwy na zwalczanie klęsk żywiołowych _ - powiedziała.

Uchwałę określającą formy pomocy dla rolników i producentów rolnych, w których gospodarstwach powstały szkody spowodowane w okresie zimowym 2011/2012, Rada Ministrów przyjęła w kwietniu.

Ówczesny minister rolnictwa Marek Sawicki mówił wtedy, że z szacunków wynika, iż wymarznięcia dotyczą 1,2-1,4 mln ha upraw, głównie pszenicy ozimej, jęczmienia, roślin motylkowych i wieloletnich traw. Przekonywał, że rolnicy nie powinni czekać na pieniądze, ale szybko rozpocząć ponowne zasiewanie gruntów.

bETwoodV
Czytaj więcej w Money.pl
"Po raz kolejny sięgają do kieszeni Polaków" - _ Wspieranie Polaków ma polegać na tym, że jednym rodzinom się zabierze, a doda się drugim _ - uważa Beata Szydło.
Rząd nie ma co liczyć na ich poparcie. Dlaczego? Tylko PO i PSL zadeklarowały, że poprą wniosek o udzielenie rządowi absolutorium dla rządu.
bETwooeq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)