Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet przyjęty - wydatki wzrosną o 3 mld zł

0
Podziel się:

Rząd przyjął wstępnie projekt budżetu na 2006 rok i skierował go do Komisji Trójstronnej. Parlamentarzyści zajmą się nim pod koniec września. Deficyt budżetowy wyniesie 32,575 mld zł, a wydatki wzrosną o ponad 3 mld zł, w stosunku do wydatków w 2005 roku.

Budżet przyjęty - wydatki wzrosną o 3 mld zł
bETWaMXV

_ fot. PAP/Tomasz Gzell _

„Dyskusja nad projektem była bardzo burzliwa, bowiem zastanawialiśmy się w jaki sposób zaabsorbować decyzje parlamentu z ostatnich tygodni, które dramatycznie skomplikowały prace nad budżetem. Decyzje te albo uszczuplały dochody albo zwiększały wydatki” – powiedział premier Marek Belka. „W efekcie wydatki z tego tytułu wzrastają o ponad 3 mld zł, a nie możemy dopuścić do wzrostu deficytu, ponad to co zakłada program konwergencji” – dodał.

bETWaMXX

Rada Ministrów nie podjęła decyzji w sprawie ew. obniżek akcyzy na paliwo, w przypadku drastycznie rosnących cen ropy. „Będziemy dyskutować na ten temat” – powiedział premier. Projekt budżetu zakłada jednak wzrost akcyzy o 8 gr na litrze w II kwartale 2006 roku oraz po 3 gr. na litrze w III i IV kwartale. Budżet zakłada jednak podstawową stawkę akcyzy na poziomie sprzed 15 września 2005 roku.

Premier ocenił, że realizacja budżetu nie powinna nastręczyć kłopotów ich następcom, a budżet na 2005 rok jest realizowany bez najmniejszych problemów, zarówno po stronie wydatkowej, jak i wpływów. Projekt trafi do parlamentu w terminie konstytucyjnym, przed końcem września.

Zgodnie z założeniami do budżetu na 2006 rok, wydatki wyniosą 221 mld 803 mln zł wobec 209 mld 704 mln zł w tym roku. Natomiast dochody budżetowe w 2006 roku wzrosną do 189 mld 228 mln zł z 178 mld 870 mln zł w 2005 roku.

Minister finansów przyjął następujące założenia makroekonomiczne: wzrost PKB o 4,3 proc., w porównaniu ze spodziewanym w tym roku 3,3 proc., wzrost popytu krajowego o 4,3 proc., spodziewany w tym roku 1,7 proc., wzrost popytu konsumpcyjnego w przyszłym roku 3,7 proc., w tym roku 2 proc., wzrost inwestycji 8,7 proc., a 5,7 proc. w 2005.

bETWaMYd

Rząd przewiduje także pod koniec tego roku spadek stopy bezrobocia do 17,7 proc., a na koniec 2006 r. bezrobocie ma wynieść 16,9 proc.

Mniejsze dochody budżetowe zostaną sfinansowane przez obcięcie o ok. 725 mln zł wydatków: o 132 mln zł w budżecie resortu obrony narodowej, 150 mln zł w dotacji dla FUS oraz 100 mln zł w Funduszu Mieszkaniowym.

Mirosław Gronicki zapowiedział, że nie jest przewidywany wzrost akcyzy na wyroby alkoholowe, a akcyza na tytoń wzrośnie o 13 proc. "Planujemy także likwidację akcyzy na towary niezharmonizowane, w tym kosmetyki" - dodał.

W przyszłym roku zostaną zwiększone – o 1 mld zł - wydatki na naukę i rozwój. Minister Gronicki określił te wydatki jako priorytetowe.

bETWaMYy
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)