Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
unia
05.04.2006 06:27

Budżet UE: Więcej pieniędzy do wydania

Eurodeputowani porozumieli się z przedstawicielami rządów krajów członkowskich UE i Komisji Europejskiej w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2013. Po trwających od stycznia negocjacjach udało się uzyskać zgodę na zwiększenie wydatków z unijnej kasy o 4 miliardy euro.

Podziel się
Dodaj komentarz

Eurodeputowani porozumieli się z przedstawicielami rządów krajów członkowskich UE i Komisji Europejskiej ws. unijnego budżetu na lata 2007-2013.

Po trwających od stycznia negocjacjach eurodeputowanym udało się uzyskać zwiększenie wydatków z unijnej kasy o 4 miliardy euro ponad wynegocjowane w grudniu 862 miliardy euro.

Minister finansów Austrii, która przewodniczy obecnie gremiom unijnym, ocenił, że Parlament Europejski i rządy krajów członkowskich UE osiągnęły przełom w kwestii finansów unijnych.

Minister Karl-Heinz Grasser powiedział w Strasburgu, gdzie do późnego wieczora odbywały się negocjacje między eurodeputowanymi i przedstawicielami rządów, że obie strony zdołały osiągnąć porozumienie co do budżetu Unii na lata 2007 - 2013. Przewiduje ono zwiększenie sumy wydatków z 862 do 864 mld euro - podała dpa.

W styczniu Parlament Europejski odrzucił osiągnięty na grudniowym szczycie UE kompromisowy budżet w wysokości 862,4 mld euro, uznając go za niewystarczający i proponując jego znaczne zwiększenie, do wysokości aż 974,8 mld euro.

W wypowiedzi dla austriackiej agencji prasowej APA Grasser ocenił, że osiągnięty późnym wieczorem we wtorek kompromis stanowi "tymczasowe porozumienie", ponieważ musi jeszcze zostać zatwierdzony przez wszystkie państwa członkowskie, a także przez większość eurodeputowanych.

"Prezydencja dobrze wykonała przynależną jej część pracy" - pochwalił wkład swego rządu. W środę na temat poświęconych budżetowi na lata 2007 - 2013 rozmów w Strasburgu między radą ministerialną UE, Komisją Europejską oraz Parlamentem Europejskim wypowie się przewodniczący Parlamentu Josep Borrell.

Tagi: unia, budżet, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz