Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet Unii Europejskiej. Tusk ma przepis na sukces?

0
Podziel się:

Szybko uchwalony budżet, bez przesadnych cięć. Oto gwarancja wyjścia z Unii Europejskiej z kryzysu - uważa polski premier.

Budżet Unii Europejskiej. Tusk ma przepis na sukces?
(PAP/Leszek Szymański)

Szybko uchwalony budżet, bez przesadnych cięć - gwarancją wyjścia z Unii Europejskiej z kryzysu - mówił podczas konferencji prasowej w Brukseli premier Donald Tusk.

Na zdj. od lewej przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, premier Donald Tusk i przewodniczący PE Martin Schulz.

W stolicy Belgii z inicjatywy Polski i Portugalii odbyło się spotkanie grupy Przyjaciół Spójności. To 15 państw sprzeciwiających się cięciom w unijnym budżecie po 2013 roku.

W ocenie premiera, ewentualne cięcia w unijnym budżecie powinny mieć charakter zrównoważony. Donald Tusk mówił, że polityka spójności - czyli środki na rozwój regionów i wyrównujące różnice w rozwoju Unii - sprzyja wzrostowi i większemu zatrudnieniu w Unii Europejskiej.

_ - Być może jest ona ( _ szczególnie kiedy będzie opatrzona tą zasadą better spending) _ najskuteczniejszą polityką europejską na czas kryzysu, co nie jest bez znaczenia. Oczywiście, cele polityki spójności poza kwestią wzrostu są dla wszystkich jasne i chyba nie wymagają dyskusji _- ocenił premier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DONALDA TUSKA:

Źródło: IAR

W ocenie premiera, szybkie przyjęcie unijnego budżetu będzie zanczącym sygnałem dla świata, że Europa daje sobie radę z kryzysem i jest sprawnie zarządzaną organizacją.

_ - Ewentualny klincz, blokada pracy nad budżetem musiałaby być uznana za zagrożenie dla reputacji Europy, a reputacja Europy w tych czasach jest rzeczą bezcenną. Mam nadzieję, że najbliższe spotkanie Rady Europejskiej poświęcone wieloletnim ramom finansowym przyniesie poważny sukces tak, abyśmy do końca tego roku uzyskali zgodę co do kształtu wieloletnich ram finansowych _- dodał Tusk.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DONALDA TUSKA:

Źródło: IAR

Donald Tusk ma nadzieję, że proces uchwalania budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-20 przebiegbie szybko i bez zbędnych konfliktów. Budżetowy szczyt odbędzie się 22 i 23 listopada.

To oni domagają się cięć

KE zaproponowała w czerwcu ubiegłego roku budżet, który zakłada wydatki UE na lata 2014-20 w wysokości 1033 mld euro w tzw. zobowiązaniach i 988 mld euro w tzw. płatnościach. Dla płatników netto takich jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Holandia to za dużo, domagają się więc cięć, argumentując, że w czasach kryzysu także budżet unijny musi być bardziej oszczędny. Ale płatnicy netto różnią się w skali swych postulatów: Niemcy i Francja domagały się dotychczas cięć w wysokości około 100 mld euro, a Wielka Brytania nawet do 180-200 mld euro.

_ - KE chce budżetu w wysokości 1,1 proc. PKB. Niemcy i inni płatnicy netto chcą 1 proc. PKB UE. Oznacza to różnicę między 133 a 138 mld rocznie (przez siedem lat). Czyli walczymy o 5 mld euro rocznie. Musimy spotkać się gdzieś pośrodku _ - powiedział Schulz.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/42/m95530.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaczynski;domaga;sie;wiekszych;pieniedzy;dla;rolnictwa,36,0,1196068.html) *Kaczyński upomniał się o 70 miliardów złotych * Prezes PiS zarzuca rządowi PO-PSL, że zapomniał o wsi. Zdaniem europosła Jacka Saryusz-Wolskiego (PO) są małe szanse na porozumienie budżetowe 27 państw._ - Na dziś wszystko wskazuje na to, że może być prowizorium budżetowe _ - stwierdził. Zgodnie z traktatem UE w przypadku braku porozumienia budżet UE na 2014 opierałby się na budżecie UE z 2013 roku powiększonego o wskaźnik inflacji. Dokładnie oznacza to, że każda polityka unijna będzie finansowana miesięcznie w wysokości maksymalnie 1/12 budżetu na rok poprzedni plus inflacja.

Saryusz-Wolski zwrócił uwagę, że dla Polski ta sytuacja może być lepsza niż propozycja brytyjska, by zamrozić unijny budżet. Jego zdaniem wynik negocjacji budżetowych będzie w dużym stopniu zależny od tego, _ czy uda się do końca zachować spójność państw przyjaciół polityki spójności _.

Tymczasem ostatnia propozycja budżetowa prezydencji cypryjskiej niesie ryzyko podzielenia krajów spójności. Cypr zaproponował cięcia w budżecie w wysokości minimum 50 mld euro w stosunku do wyjściowej propozycji KE, w tym w polityce spójności. Ale dla krajów spójności zwłaszcza z południa Europy, które dotknęła w ostatnim kryzysie recesja (jak Portugalia czy Grecja), Cypr zaproponował zwiększenie tych funduszy. A dla państw, które odnotowują wzrost gospodarczy, co dotyczy głównie krajów z Europy Wschodniej i Środkowej, jak Polska i Słowacja, Cypr zaproponował cięcia.

Gdyby propozycja cypryjska została przyjęta przez państwa i Parlament Europejski, Polska mogłaby stracić około 4,3 mld euro w samych funduszach spójności. To w efekcie zmniejszyłoby polską kopertę do poniżej 73 mld euro z polityki spójności.

Czytaj więcej w Money.pl
"Budżet Unii niedorzeczny". Cameron nie ustępuje Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział, że negocjacje z kanclerz Niemiec będą _ twarde _.
Duże pieniądze w zasięgu naszych rąk Polska może liczyć na nieoczekiwane wsparcie w walce o hojne, unijne dotacje.
Tusk na nadzwyczajnym spotkaniu. Szef Parlamentu Europejskiego zachwycony Polski premier próbuje wzmocnić swoją pozycję w sprawie nowego unijnego budżetu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)