Notowania

Przejdź na
strefa euro
22.02.2011 15:32

Bułgaria: Deficyt nie wyższy niż 3 proc. PKB

Bułgarski minister finansów chce wpisać do konstytucji wskaźniki makroekonomiczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Bułgarski wicepremier i minister finansów Simeon Diankow przedstawił plan gwarantujący długotrwałą stabilność finansową państwa. Zakłada on wpisanie do konstytucji kilku najważniejszych wskaźników makroekonomicznych.

_ Pakt stabilności finansowej _ zakłada wpisanie do konstytucji kilku najważniejszych wskaźników makroekonomicznych, przekroczenie których byłoby sprzeczne z prawem. Deficyt budżetowy nie powinien przekraczać 3 procent PKB, państwo będzie miało prawo do redystrybucji najwyżej 37 procent PKB, a stosunek długu publicznego do PKB nie powinien przewyższać 40 procent.

Środki zaproponowane przez Diankowa, który przyszedł do gabinetu z Banku Światowego, mają zagwarantować, że po kandydowaniu i późniejszym przyłączeniu się do strefy euro Bułgaria nie rozluźni dyscypliny finansowej i nie pójdzie śladami m.in. swojej południowej sąsiadki Grecji.

Nowelizacja konstytucji wymaga większości trzech piątych głosów posłów (180 w 240-mandatowym Zgromadzeniu Narodowym). Rządząca partia GERB i popierająca ją nacjonalistyczna Ataka nie mają takiej większości.

W ostatecznej wersji swojego projektu Diankow odstąpił od propozycji, by podatki bezpośrednie można byłoby zmieniać wyłącznie drogą referendum. Projekt paktu zakłada, że decyzje o podniesieniu podatków bezpośrednich mają być podejmowane głosami co najmniej dwóch trzecich posłów, czyli 160.

Projekt został już przekazany posłom wszystkich klubów poselskich - poinformował minister. Wyjaśnił, że do czasu wejścia w życie pakietu gwarantującego stabilność finansową, czyli do 2013 roku, _ nie będzie celowe _, by Bułgaria kandydowała do mechanizmu walutowego ERM II, zwanego _ przedsionkiem strefy euro _.

Tagi: strefa euro, bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz