Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bumar może zerwać kontrakt z Indiami

0
Podziel się:

Kontrakt Bumaru na dostawę wozów zabezpieczenia technicznego dla indyjskiej armii stanął pod ogromnym znakiem zapytania - alarmują związkowcy z Solidarności.

Bumar może zerwać kontrakt z Indiami
(East News)

Kontrakt Bumaru na dostawę wozów zabezpieczenia technicznego dla indyjskiej armii stanął pod ogromnym znakiem zapytania - alarmują związkowcy z Solidarności. Według nich nowy prezes grupy Bumar Krzysztof Krystowski rozważa zerwanie umowy.

_ - To oznaczałoby koniec dla naszego zakładu _ - powiedział Zdzisław Goliszewski, przewodniczący Solidarności w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy.

Według relacji Goliszewskiego 14 maja, podczas wizyty w Łabędach Krystowski powiedział, że jego zdaniem kontrakt jest nieopłacalny i jego realizacja zostaje wstrzymana, a w czerwcu władze spółki zamierzają w Indiach renegocjować umowę. - _ Będzie to równoznaczne z likwidacją Bumaru-Łabędy, która zresztą, jak nas poinformowano, również jest rozważana przez nowe władze _ - podkreślił Goliszewski.

Kontrakt na dostawę 204 wozów WZT-3 ma wartość 275 mln dolarów. Głównym przeznaczeniem wozu tego typu jest obsługa techniczna czołgów uczestniczących w działaniach bojowych. Może być wykorzystany do każdego rodzaju specjalistycznych prac technicznych i ratowniczych, w tym chemicznych i przeciwpożarowych. Było to największe od wielu lat zlecenie dla polskiego przemysłu zbrojeniowego i jeden z największych polskich kontraktów eksportowych w ostatnich latach.

W kwietniu na stanowisku prezesa grupy Bumar Edwarda Nowaka zastąpił Krystowski. Rada nadzorcza zbrojeniowego giganta odwołała również dwóch członków zarządu. Według doniesień medialnych, przyczyną zmian we władzach Bumaru są właśnie zastrzeżenia rady nadzorczej do szczegółów indyjskiego kontraktu.

_ - Ten kontrakt był przygotowywany od kilku lat. Podpisano go z wielką pompą. Do jego opłacalności początkowo miało również zastrzeżenia Ministerstwo Skarbu Państwa, które jednak ostatecznie zaakceptowało warunki kontraktu. Rada nadzorcza zatwierdziła zarówno samą umowę, jak i jej realizację w Łabędach, podkreślając, że ten kontrakt jest priorytetem dla całej grupy. Dzisiaj przychodzi nowy prezes i wywraca wszystko do góry nogami _ - powiedział Goliszewski.

Na realizację indyjskiego zamówienia gliwicki zakład ma trzy lata, co według związkowców było terminem niezwykle napiętym i miesiąc zwłoki oznacza, że jego wykonanie na czas staje się coraz mniej realne.

_ - Wstrzymanie prac do końca maja oznacza w zasadzie, że nie zdołamy uruchomić produkcji w tym roku _ - uważa Goliszewski i dodaje, że zamówienia do poddostawców zostały wstrzymane. Stronie indyjskiej, która ma realizować część prac związanych z tym zleceniem, dostarczono już dokumentację techniczną. - _ W przypadku odstąpienia od umowy oznaczać to będzie, że Bumar za darmo udostępnił Hindusom swoją technologię, bo żadne pieniądze jeszcze do nas z Indii nie wpłynęły _ - podkreślił Goliszewski.

Grupa Bumar to główny polski dostawca i eksporter uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego o strukturze holdingowej. Tworzą ją 23 spółki zależne, w tym dwie handlowe, sześć spółek zagranicznych oraz 11 stowarzyszonych. Produkują one m.in. radary, systemy dowodzenia, broń i amunicję oraz specjalistyczne wyposażenie wojskowe: hełmy, celowniki optyczne, kamizelki ochronne i maski przeciwgazowe. W Grupie Bumar pracuje 9 400 pracowników.

Strukturę Bumaru tworzą produktowe dywizje: Bumar Amunicja, Bumar Żołnierz, Bumar Elektronika i Bumar Ląd. W 2011 roku Bumar miał 2,36 mld zł przychodów ze sprzedaży, 34,4 mln zł zysku ze sprzedaży, 24,6 mln zł zysku brutto i 11,5 mln zł zysku.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska spółka ma kontrakt za setki miliardów Zgodnie z tym kontraktem Bumar dostarczy Indiom 204 wozy zabezpieczenia technicznego WZT-3, warte około 275 mld dolarów.
Gigantyczny kontrakt Polaków w Indiach Bumar - spółka z branży zbrojeniowej - podpisał z Indiami kontrakt na dostawę 204 wozów zabezpieczenia technicznego WZT3.
Duży polski koncern ma nowe władze Rada Nadzorcza wybrała na wiceprezesów spółki obecnego wiceministra obrony narodowej Marcina Idzika i wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Patrycję Zielińską.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)