Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bundestag za planem pomocy dla Portugalii

0
Podziel się:

Ministrowie finansów strefy euro mają podjąć decyzję o pakiecie ratunkowym w poniedziałek. Lizbona ma dostać 78 mld euro.

Bundestag za planem pomocy dla Portugalii
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)

Niemiecki Bundestag opowiedział się za udzieleniem wsparcia finansowego pogrążonej w kryzysie zadłużenia Portugalii. Kraj ten ma dostać od UE i MFW 78 mld euro.

Za pomocą dla Portugalii opowiedziały się zarówno frakcje chadecko-liberalnej koalicji, jak i opozycyjni socjaldemokraci i Zieloni. Przeciw była postkomunistyczna Lewica, która odrzuca surowy program oszczędnościowy, jaki Portugalia ma wdrożyć w zamian za międzynarodowe wsparcie.

Zgoda Bundestagu nie była warunkiem udziału Niemiec w pomocy dla Portugalii, ale wzmacnia stanowisko rządu kanclerz Angeli Merkel. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble przekonywał posłów, że wsparcie finansowe dla Portugalii jest słusznym krokiem, gdyż kraj ten zobowiązał się przeprowadzić ambitne reformy strukturalne. _ Nie powinniśmy odmawiać mieszkańcom Portugalii tej szansy _ - dodał Schaeuble.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t82731.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pomoc;dla;portugalii;potrzebna;strefie;euro,182,0,826806.html) "Pomoc dla Portugalii potrzebna strefie euro"
Ministrowie finansów strefy euro mają podjąć decyzję o pakiecie ratunkowym dla Lizbony w poniedziałek.

Schaeuble odniósł się również do trudnej sytuacji Grecji, która - według różnych opinii - może potrzebować kolejnego zastrzyku finansowego albo restrukturyzacji długu.

Jak podkreślił, wszelkie decyzje w sprawie Grecji zapadną dopiero po przedłożeniu raportu misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego w sprawie wypełniania przez Ateny warunków, na jakich w zeszłym roku udzielono jej wsparcia w wys. 110 mld euro. Raport oczekiwany jest w czerwcu.

_ - Nie zaaprobujemy dodatkowych działań bez przyjęcia jasnych kryteriów _ - zastrzegł Schaeuble. _ Jeśli okaże się, że Grecja nie może powrócić na rynki finansowe w planowanym czasie, będziemy musieli dyskutować o dodatkowych krokach, które może podjąć przede wszystkim Grecja _.

W ocenie niektórych ekspertów Grecja może potrzebować dodatkowych 60 mld euro wsparcia. Niemcy jako najzamożniejszy kraj UE ponoszą największy ciężar ratowania krajów strefy euro, które popadły w tarapaty finansowe.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t85296.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nie;radza;sobie;z;dlugami;niech;sprzedadza;zloto,160,0,823968.html) Nie radzą sobie z długami? Niech sprzedadzą złoto Zanim Portugalia sięgnie po pomoc finansową, powinna sprzedać swoje rezerwy złota - radzą Niemcy. Ma blisko 400 ton.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t92404.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/musza;zaoszczedzic;2;3;mld;euro;za;pomoc,124,0,823932.html) Muszą zaoszczędzić 2,3 mld euro. Za pomoc O tyle pogrążona w kryzysie Portugalia, będzie musiała ograniczyć wydatki budżetu. To warunek Brukseli i MFW.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)