Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
07.05.2005 18:44

Bush: Stany Zjednoczone ponoszą także odpowiedzialność za powojenny podział Europy

George Bush uznał powojenną dominację Związku Radzieckiego w Europie Wschodniej za jedno z najfatalniejszych wydarzeń w historii. Amerykański prezydent przemawiał w Rydze podczas spotkania z mieszkańcami stolicy Łotwy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zdaniem Busha, współodpowiedzialność za podział kontynentu ponoszą także Stany Zjednoczone, których ówczesny przywódca, prezydent Franklin Delano Roosevelt również złożył podpis pod układem jałtańskim. Oddanie Moskwie Europy Środkowo-Wschodniej było wielkim błędem - powiedział amerykański prezydent.

George Bush wyraził podziw dla Republik Nadbałtyckich, które zrzuciły jarzmo niewoli, a teraz mogą być przykładem dla innych krajów i narodów regionu, pragnących wolności i demokracji. Zwrócił uwagę, że Rosji powinno zależeć na tym, by miała cywilizowanych sąsiadów. Podkreślił, że Białoruś jest ostatnią dyktaturą w Europie.

Bush oddał hołd ofiarom faszyzmu i bolszewickiego totalitaryzmu. Zapewnił, że Ameryka będzie dbała o to, ale nigdy więcej nie doszło do bolesnej powtórki z historii.

Prezydent George Bush zakończył już wizytę na Łotwie i udał się na obchody 60.-tej rocznicy zakończenia wojny do Holandii.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz