Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet ue 2014-2020
26.11.2012 14:20

Buzek wierzy we wspólny budżet UE na kolejne lata

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego nie jest jednak pewien, czy do porozumienia dojdzie w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego jest przekonany, że Unii Europejskiej uda się ustalić wspólny budżet na lata 2014 - 2020. Nie jest jednak pewien, czy nastąpi to w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Zdaniem Jerzego Buzka kraje UE nie mogą dopuścić do tego, że nie powstanie wspólny budżet na kolejnych siedem lat. - _ Czy nam się to uda w styczniu, lutym czy marcu - nie wiem; nie jestem pewien. Ale jestem przekonany, że wszystkie kraje europejskie wiedzą, iż brak budżetu na siedem lat jest bardzo złym rozwiązaniem finansowym dla całej Unii _ - stwierdził były szef PE.

W ubiegłym tygodniu dwudniowy szczyt UE w sprawie budżetu zakończył się brakiem porozumienia, ale przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapewniał o _ dużym potencjale zgodności _ i szansach na dojście do porozumienia na początku przyszłego roku.

Buzek przypomniał, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, to państwa UE przejdą na jednoroczne budżety. Ocenił jednak, że takie rozwiązanie byłoby złe. Według niego co roku trwałyby takie dyskusje na temat budżetu, jakie dziś obserwujemy. Co roku byłyby spory, propozycje z różnych stron, a negocjacje kończyłyby się po wielu miesiącach dramatycznych rozmów - mówił były szef PE.

Zwrócił również uwagę, że w przypadku jednorocznych budżetów nie byłoby szczegółowych przepisów, jak wydawać unijne pieniądze, albo byłyby przygotowywane z roku na rok. - _ Cała Europa pogrąży się w niekończących (się) dyskusjach na temat tego, co robić w następnym roku z wydawaniem pieniędzy _ - powiedział Buzek, który przyjechał do Łodzi, aby wygłosić wykład - Jak uleczyć Europę?

Jak mówił, trzeba przede wszystkim przekonać Europejczyków, że integracja europejska ma sens. Trzeba rozpocząć dyskusję, bo - według niego - _ bliższe zjednoczenie i dalsza współpraca zależeć będą od tego, czy Europejczycy będą się nawzajem rozumieć _.

Zdaniem Buzka integracja europejska jest konieczna, bo tylko zjednoczona Unia będzie wystarczająco silna, aby uporać się z globalnymi zagrożeniami takimi jak np. brak dostaw energii, zagrożenia nuklearne czy kryzys klimatyczny.

Czytaj więcej w Money.pl
Polski polityk: Nie będzie kolejnego szczytu UE Kolejny szczyt Unii Europejskiej w sprawie budżetu będzie miał większe szanse na sukces. Taką opinię w radiowej Jedynce wyraził wiceminister spraw zagranicznych Piotr Serafin.
Donald Tusk wywalczy dla Polski obiecane 300 miliardów? Szczyt Unii Europejskiej zakończył się fiaskiem. Sprawdź, co to może oznaczać dla Polski.
Fiasko szczytu UE. "Na portfelu się rodzina kończy" Eksperci komentują jak negocjacje w sprawie budżetu UE odbiją się na polskiej gospodarce.
Tagi: budżet ue 2014-2020, jerzy buzek, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz