Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prywatyzacja
27.04.2010 15:51

By zrealizować plan Grad musi przyspieszyć prywatyzację

Od stycznia sprywatyzowano za 5,2 mld zł. To 20 proc. rocznego planu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Skarb Państwa w pierwszym kwartale tego roku uzyskał 5,2 mld zł przychodu z prywatyzacji - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. W 2010 r. chce sprzedać majątek za 25 mld zł.

Rząd przyjął informację o realizacji _ Planu prywatyzacji na lata 2008-2011 _ w I kwartale 2010 r. oraz o planowanych projektach w II-IV kwartale tego roku.

W styczniu sprzedano na giełdzie mniejszościowe pakiety akcji KGHM Polska Miedź oraz Grupy Lotos S.A. Z transakcji pakietów akcji KGHM uzyskano ponad 2 mld zł, a z Grupy Lotos - 406 mln zł.

Sprzedano też udziały w spółkach uzdrowiskowych (Uzdrowisko Ustka Sp. z o.o., Uzdrowisko Kraków Swoszowice Sp. z o.o.). W bieżącym roku planuje się prywatyzację (w trybie negocjacji) 11 spółek tego sektora.

Jak dotąd najwięcej przyniosła sprzedaż Enei

ZOBACZ TAKŻE: 3 miliardy złotych na prywatyzację pracowniczą
Na uwagę zasługuje sprzedaż 16,05 proc. akcji spółki Enea S.A. za 1,134 mld zł. Nabywcami 80 proc. oferty byli krajowi inwestorzy, ze szczególnym uwzględnieniem alokacji dla polskich funduszy emerytalnych (OFE), którym przydzielono 60 proc. oferowanych akcji. Sprzedano także 46,7 proc. akcji spółki Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. za ponad 1,1 mld zł. Do 25 marca br. sprzedano ponadto pakiety _ resztówkowe _ 10 spółek notowanych na giełdzie.

Zdaniem resortu skarbu, przyjęte założenia o przychodach z prywatyzacji w bieżącym roku są realne do osiągnięcia. _ Świadczy o tym przychód odnotowany w I kwartale br., który wyniósł 5,2 mld zł, czyli ponad 20 proc. planowanych przychodów rocznych _ - poinformował rząd.

Rząd poinformował, że w 2009 r. przychody z prywatyzacji i inne dochody wyniosły ogółem 6,59 mld zł. Oznacza to, że były one dwuipółkrotnie wyższe niż w 2008 r. i ponad trzykrotnie lepsze niż w 2007 r. Z kolei dochody z dywidend przyniosły budżetowi państwa 7,84 mld zł, wobec przewidywanych 7,1 mld zł, co oznacza wykonanie planu w 110,4 proc. Przepływy środków finansowych, uruchomionych przez resort skarbu państwa (m.in. prywatyzacja, dywidendy, sprzedaż akcji w ramach debiutów giełdowych) - wyniosły 26,43 mld zł.

Tagi: prywatyzacja, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz