Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Były prezydent Mongoli skazany za korupcję

0
Podziel się:

Wyrok może zachwiać koalicją rządową, a polityczna niepewność niepokoi inwestorów zainteresowanych eksploatacją mongolskich surowców.

Były prezydent Mongoli skazany za korupcję
(PAP/EPA/AVI OHAYON/<br />ISRAELI GOVERNMENT PR)

Były prezydent Mongolii Nambaryn Enchbajar (na zdj.) został skazany za korupcję na 4 lata więzienia i 54 mln tugrików (około 135 tys zł) grzywny - podał Reuters. Enchbajar rządził w latach 2004-9, ale wciąż jest szefem trzeciej największej partii w parlamencie.

Zdaniem agencji Reutera, wyrok może zachwiać koalicją rządową, a polityczna niepewność niepokoi inwestorów zainteresowanych eksploatacją mongolskich surowców.

Wyrok zapadł wczoraj wieczorem po trzydniowym procesie. Zarzuty dotyczyły nielegalnej prywatyzacji hotelu i gazety, a także wykorzystania darowanego sprzętu telewizyjnego na potrzeby prywatnej telewizji Enchbajara. On sam oświadczył, że oskarżenia są motywowane politycznie. Jego obrońca zapowiedział apelację.

Rządząca w Mongolii Partia Demokratyczna została zmuszona do zawarcia koalicji, po lipcowych wyborach parlamentarnych, z Koalicją Sprawiedliwości, w której skład wchodzi partia Enchbajara - Mongolska Partia Ludowo-Rewolucyjna.

Teraz - pisze Reuters - to partnerstwo może się rozpaść, a impas polityczny - pogłębić. To z kolei może opóźnić decyzje w sprawie wielkich projektów eksploatacji mongolskich złóż, na które czekają inwestorzy.

Enchbajar wzywał do renegocjacji zawartej w 2009 umowy, zapewniającej kanadyjskiej firmie Ivanhoe Mines 66-procentowy udział w wielkim złożu miedzi i złota Oju-Tołgoj (Turkusowe Wzgórze). Enchbajar chciał także, by kraj zachował kontrolę nad złożem Tawan-Tołgoj, największym na świecie złożem węgla koksowniczego.

W zeszłym roku inwestycje zagraniczne w Mongolii wzrosły według rządu 4-krotnie - do 5 mld dolarów. Mongolia w tym roku okrzyknięta została Państwem Górniczym Roku, a prestiżowe nagrody Asia Mining Awards, przyznawane w branży poszukiwawczej, górniczej, finansów górniczych oraz inwestycji przypadły przedsiębiorstwom z Mongolii i Australii.

Mongolskim rynkiem górniczym zainteresowana jest także Polska - w marcu w Mongolii gościła polska misja Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, a we wrześniu Polska weźmie udział w targach Mining Mongolia w Ułan Bator.

Czytaj więcej w Money.pl
Mongolia zamknie się na zachodnie koncerny? Dużo głosów zdobył przeciwny koncesjom dla zagranicznych koncernów górniczych, lewicowy sojusz.
Po korupcyjnym skandalu nic się nie zmieniło Wielu europosłów wciąż niechętnie i niezbyt poważnie traktuje zasady etycznego i przejrzystego postępowania.
Miał dostać 25 tysięcy euro. To korupcja w... Informację tę przekazała rzeczniczka prokuratora generalnego. Posła zatrzymano w ramach operacji, prowadzonej przez służbę do walki z przestępczością zorganizowaną.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)