Notowania

francja
18.10.2010 06:30

Cała Francja sparaliżowana przez strajki

Mimo tego prezydent Nicolas Sarkozy nie zamierza wycofać się z reformy emerytalnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Już nie tylko pracownicy rafinerii, ale także kolejarze, kierowcy ciężarówek, czy pracownicy portów domagają się, by rząd wycofał się ze swoich planów reformy emerytalnej. *

Gigantyczne strajki paraliżują Francję od ubiegłego wtorku. Według związku zawodowego CGT, wciąż strajkuje nieco ponad jedna czwarta kolejarzy. W związku z tym odwołano około jednej trzeciej szybkich pociągów TGV oraz połowę pociągów regionalnych, w tym w aglomeracji paryskiej.

Wciąż strajkują także dokerzy w porcie w Fos-sur-Mer. Na redzie czeka na rozładunek ponad sześćdziesięciu statków, w tym 47 tankowców. Na ich ładunek nie czekają jednak rafinerie, ponieważ większość z nich również także przerwała produkcję z powodu strajku.

Do protestów dołączają się powoli kierowcy ciężarówek, którzy zorganizowali niewielkie na razie blokady autostrad, między innymi niedaleko granicy z Belgią, a na dziś zapowiadają większe blokady.

A wszystko przez rządowe plany reformy emerytalnej, które zakładają, że Francuzi będą mogli przechodzić na emeryturę wieku 62, a nie 60 lat. Pomimo tego, że sytuacja robi się coraz bardziej napięta, prezydent Nicolas Sarkozy zapowiada, że nie ugnie się pod presją Francuzów i doprowadzi swój plan do końca.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI WE FRANCJI W MONEY.PL:
*Reforma emerytalna we Francji: Strajki generalne w kraju * W całej Francji manifestowało wczoraj od 1,2 mln do 3,5 mln osób. Strajk generalny przeciwko tej reformie spowodował perturbacje w transporcie i w produkcji paliw.
*Najważniejsze lotnisko we Francji może zostać bez paliwa * Paryskie lotnisko Charles de Gaulle za kilka dni może zostać odcięte od dostaw paliwa - ostrzega francuskie ministerstwo transportu.
*Na fancuskich stacjach brakuje paliwa * W strajku przeciw reformie emerytalnej biorą udział już wszystkie rafinerie we Francji - informują francuskie media.
*Sarkozy: Nie wycofam się z reformy emerytur * Choć rozumiem troski Francuzów, nie wycofam się z podniesienia wieku emerytalnego z 60 do 62 lat - oświadczył prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz