Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys strefy euro
06.10.2012 15:11

Cameron zainteresowany wydzieleniem budżetu strefy euro

Idea osobnego budżetu tylko dla siedemnastki pojawiła się w jednoznaczny sposób w dokumencie przygotowanym przez szefa Rady Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Moritz Hager/World Economic Forum/CC/Flickr)

Brytyjski premier David Cameron ma być zainteresowany pomysłem rozdzielenia budżetu UE na dwie części: dla Eurostrefy i reszty krajów UE - twierdzi sobotni _ Financial Times _.

Według gazety Londyn i przedstawiciele UE z Brukseli mają zastanawiać się nad kompromisem w tej sprawie, choć skutkiem przyjęcia rozwiązania byłoby przyspieszenie wyłaniania się Europy dwóch prędkości.

_ - FT _ nazywa wydzielenie w unijnym budżecie programu wydatków dla Eurostrefy _ długofalowym programem Brukseli _.

_ - Pomysł cieszy się coraz większą popularnością. Może oznaczać ograniczenie ogólnego budżetu, ale dać krajom strefy euro dodatkowe środki z Brukseli na wsparcie działań restrukturyzacyjnych _ - cytuje dziennik niewymienionego z nazwiska brytyjskiego dyplomatę.

Europejscy dyplomaci zdaniem gazety są coraz bardziej zaniepokojeni tym, że Cameron mógłby zablokować listopadowy szczyt UE poświęcony budżetowi. _ - Byłby zachwycony zawetowaniem porozumienia - w domu powitano by go jak bohatera _ - powiedział jeden z dyplomatów.

Niektórzy z nich sądzą, że zawetowanie propozycji budżetowych poprawiłoby polityczne notowania premiera w Wielkiej Brytanii.

_ - Zawetowanie budżetu mogłoby być politycznie atrakcyjne dla Camerona, ponieważ mógłby wówczas mówić, że Wielka Brytania nie wspiera eurostrefy. Londyn sugeruje także przejście na pięcioletnie budżety (zamiast obecnych siedmioletnich) argumentując, że sytuacja gospodarcza jest niepewna _ - pisze _ FT _.

KE jeszcze przed szczytem UE 22-23 listopada, którego celem jest wypracowanie politycznego porozumienia ws. budżetu całej _ 27 _ na lata 2014-20, przedstawi swe propozycje ws. zacieśniania strefy euro, w tym dotyczące jej osobnego budżetu.

Idea osobnego budżetu tylko dla siedemnastki, wraz z ministerstwem finansów strefy euro, pojawiła się w jednoznaczny sposób w dokumencie przygotowanym we wrześniu przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya do konsultacji z krajami członkowskimi na temat zacieśniania integracji strefy euro w ramach przygotowywania do szczytu 18-19 października.

Czytaj więcej w Money.pl
NIeoficjalnie: Cameron odpuści, nie zaryzykuje Tak uważa polityczny korespondent BBC Nick Robinson.
Dane ze strefy euro zaskoczyły. Są lepsze niż... Analitycy spodziewali się spadku.
Wyjdą z recesji bez pomocy? Precedens _ Na razie sytuacja wygląda tak, jak w zepsutym samolocie. Trzeba w trakcie lotu wymieniać silniki. _
Tagi: kryzys strefy euro, david cameron, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz