Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
case
13.11.2007 16:40

CASE: Gospodarka zwolni

Wzrośnie inflacja, spadnie wzrost gospodarczy - wynika z najnowszego raportu CASE. Nie ma jednak powodu do paniki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Paczos)

*Wzrośnie inflacja, spadnie wzrost gospodarczy - wynika z najnowszego raportu kwartalnego CASE. Głównymi przyczynami są m.in. wzrost importu oraz rosnące ceny ropy naftowej. *

"Nic złego nam nie grozi. Wracamy do potencjalnego tempa wzrostu gospodarczego. Spodziewamy się, że wzrost gospodarczy wyniesie od 5,5 do 6 proc. do końca 2007 roku, po czym spadnie poniżej 5 proc. w pierwszym kwartale 2008 roku" - mówi szef zespołu makroekonomicznego CASE, Maciej Krzak.

Centrum przewiduje też wzrost inflacji do poziomu 3,2 proc. w 2008 roku. Inflacja na trzeci kwartał 2007 roku ma wynieść 3 proc., głównie za sprawą wzrostu cen żywności spowodowanym nieurodzajem zbóż na świecie i rosnącą ceną ropy naftowej.

Przy prognozowaniu inflacji CASE wziął też pod uwagę podwyżki cen energii elektrycznej, które mają wynieść nawet 15 proc.

ZOBACZ TAKŻE: Podwyżek cen prądu nie będzie?Fundacja dobrze ocenia natomiast sytuację finansów publicznych naszego kraju. Przedstawiciele CASE podkreślają jednak, że jest ona związana przede wszystkim z korzystnym wzrostem gospodarczym aniżeli reformami gospodarczymi.

Centrum nie jest pewne co do tego, czy uda się pokryć niedobory budżetowe związane z obniżką składki rentowej i wprowadzeniem ulgi podatkowej na dzieci.

Zdaniem CASE rząd Jarosława Kaczyńskiego, który zakładał, że wzrost gospodarczy wyniesie 5,6 proc. w 2008 roku przecenił wzrost dochodów budżetu państwa na następny rok.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: case, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz