Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CELAC pomoże pokonać kryzys? Nowa unia gospodarcza

0
Podziel się:

33 państwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów weszły do nowej unii CELAC.

CELAC pomoże pokonać kryzys? Nowa unia gospodarcza
(PAP/ EPA)

Prezydenci i szefowie rządów 33 państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów powołali własną wspólnotę gospodarczą, aby _ zabezpieczyć się przed kryzysem, który wstrząsa Stanami Zjednoczonymi i Europą _.

Tymczasowym przewodniczącym Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów, CELAC, został konserwatywny prezydent Chile Sebastian Pinera [na zdjęciu z Hugo Chavezem]. Następny szczyt nowej organizacji odbędzie się w 2012 roku w stolicy Kuby, Hawanie.

Podpisana przez wszystkich uczestników szczytu Deklaracja z Caracas przewiduje zbudowanie wspólnej _ architektury finansowej _ i wypracowanie wspólnej strategii gospodarczej. Głównym celem - jak podkreślali uczestnicy szczytu - jest uniknięcie importu kryzysu gospodarczego i budowanie wspólnego rynku 33 krajów.

Obszar Ameryki Łacińskiej i Karaibów to 50,5 mln km kw., zamieszkany jest przez 570 milionów ludzi. Przeciętny przyrost PKB w tych krajach wynosi 5 proc. rocznie.

Idea powołania CELAC, bez udziału Stanów Zjednoczonych i Kanady, dojrzewała od trzech lat na spotkaniach Grupy z Rio i Szczytach Ameryki Łacińskiej w sprawie Integracji i Rozwoju (CALC). Jednym z głównych inicjatorów powołania CELAC jest były prezydent Brazylii (2002-2010) Luiz Inacio Lula da Silva.

Jego następczyni na tym stanowisku Dilma Rousseff i prezydent Argentyny Cristina Fernandez podkreślały podczas szczytu w Caracas, że jednym z najważniejszych celów powołania CELAC jest zmiana sytuacji, w której handel między 33 krajami członkowskimi nowej organizacji to tylko 16 proc. ich wymiany handlowej.

- _ CELAC powołujemy po to, aby podtrzymać wzrost gospodarczy, jaki osiągnęło wiele krajów, przy jednoczesnym zmniejszeniu ubóstwa w strefie Ameryki Łacińskiej i Karaibów _ - oświadczyła Dilma Rousseff.

Prezydenci i szefowie rządów 33 państw reprezentujący różne opcje polityczne - od prawicy po lewicę - nie poparli propozycji prezydenta Wenezueli, Hugo Chaveza, aby CELAC zastąpiła również w kwestiach politycznych Organizację Państw Amerykańskich.

Wobec braku poparcia dla idei zmarginalizowania OPA, w której wiodącą rolę odgrywają Stany Zjednoczone, również Chavez zrezygnował z forsowania tej propozycji.

Prezydenci i szefowie rządów uchwalili również oddzielny dokument, w którym _ energicznie odrzucają _ amerykańska _ blokadę _ Kuby. Zażądali zaniechania przez USA dalszego stosowania tego _ środka przymusu _. Embargo gospodarcze wobec Kuby Stany Zjednoczone utrzymują od 1962 roku, to jest od ogłoszenia dekretów nacjonalizacyjnych przez rząd Fidela Castro.

Czytaj więcej o Ameryce Południowej

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)