Notowania

granica
06.02.2012 20:29

Celnicy zapowiadają ułatwienia na polsko-rosyjskich przejściach

Celnicy uruchomią program e-booking, ułatwiający zorganizowanym grupom przekraczanie granicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Dariusz Delmanowicz)

Od początku marca służby celne na polsko-rosyjskich przejściach granicznych uruchomią program e-booking, ułatwiający zorganizowanym grupom turystycznym przekraczanie granicy - poinformowano po spotkaniu celników z przewoźnikami.

Służby celne rozmawiały z przewoźnikami z Polski i obwodu kaliningradzkiego o ułatwieniach w przekraczaniu granicy podczas spotkania, które zorganizowano na przejściu granicznym w Bezledach.

Jak poinformował Ryszard Chudy z Izby Celnej w Olsztynie, od początku marca polskie służby celne zamierzają uruchomić pilotażowo tzw. e-booking. Ma on polegać na mailowym powiadamianiu służb granicznych przez przewoźników o planowanych przejazdach zorganizowanych grup turystycznych. Dzięki wcześniejszemu przekazaniu listy pasażerów służby będą mogły sprawdzić w systemach zgodność dokumentów, a podróżni unikną długotrwałej kontroli na granicy.

Podczas spotkania oceniono, że udogodnienia są niezbędne w związku z gwałtownie rosnącym ruchem granicznym. W 2011 r. ruch osobowy między Polską a obwodem kaliningradzkim zwiększył się o ponad 60 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Granicę w obie strony przekroczyło 2,3 mln podróżnych. Jednocześnie - głównie dzięki otwarciu przed ponad rokiem przejścia w Grzechotkach - zmniejszono kolejki w ruchu towarowym.

Na polsko-rosyjskich przejściach zwiększono obsadę osobową, a na czas trwania Euro2012 straż graniczna zapowiedziała pomoc funkcjonariuszy z innych państw Unii Europejskiej.

Kolejnym udogodnieniem ma być tzw. zasada one-stop, czyli wspólna odprawa przez celników i strażników granicznych, dzięki czemu podróżny nie będzie musiał zatrzymywać się na kolejnych stanowiskach. Od maja br. będą także działać tzw. zielone pasy dla turystów, którzy nie wiozą towaru wymagającego oclenia. Do podobnych rozwiązań przymierza się strona rosyjska.

Przepisy o małym ruchem granicznym, które ułatwiają przekraczanie granicy mieszkańcom części Pomorza, Warmii i Mazur oraz Obwodu Kaliningradzkiego, mają wejść w życie jeszcze przed letnim sezonem turystycznym.

Wizę zastąpi _ zezwolenie uprawniające do małego ruchu granicznego _, które będzie wydawane mieszkańcom strefy przygranicznej. Ma uprawniać do wielokrotnego wjazdu i wyjazdu oraz przebywania w strefie przygranicznej obu państw.

Czytaj w Money.pl
Do wschodniego sąsiada pojedziemy bez wiz Mały ruch graniczny z enklawą, obejmie części Pomorza oraz Warmii i Mazur.
"Polska może zbliżyć Rosję do Europy" Zdaniem szefa NATO, prezydencja Polski w Unii może okazać się bardzo ważna dla przyszłości kontynentu.
Tagi: granica, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz