Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cena prądu wzrośnie niemal dwukrotnie?

0
Podziel się:

Do 2030 roku w Polsce powinny powstać trzy elektrownie jądrowe - uważa resort gospodarki.

Cena prądu wzrośnie niemal dwukrotnie?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Do 2030 roku w Polsce powinny powstać trzy elektrownie jądrowe. Jeśli tego nie zrobimy, czekają nas drastyczne podwyżki.

Resort gospodarki przedstawił pierwszą wersję jednego z najważniejszych dokumentów dotyczących strategii energetycznej dla Polski. Plan ten jest niezbędny, ponieważ Polsce może zabraknąć prądu. Rozwijające się firmy potrzebują coraz więcej energii, wzbogacający się Polacy kupują coraz więcej energochłonnych urządzeń.

Starzejące się elektrownie niedługo trzeba będzie wyłączać z eksploatacji (40 proc. bloków energetycznych ma ponad 30 lat, a 70 proc. ma ponad 20 lat), tymczasem na razie budują się w Polsce jedynie trzy nowe bloki energetyczne.

Oprócz tego, jak podaje dokument, musimy wypełnić unijną strategię ograniczenia emisji dwutlenku węgla - w całej Europie bowiem do roku 2020 emisja musi spaść o 20 procent.

Dodatkowo Komisja Europejska dąży do tego, by elektrownie od 2013 r. prawa do emisji dostawały nie za darmo, lecz kupowały je na aukcjach. Grozi to nam, jak podaje _ Gazeta _ _ Wyborcza _podwyżką prądu nawet o 90 procent.

W dokumencie ministerstwa gospodarki czytamy, że _ elektrownie jądrowe są najtańszymi technologiami wytwarzania energii elektrycznej o wielkiej skali _, jednak decyzja w sprawie budowy elektrowni atomowej nie została podjęta. Wiadomo tylko, że udział energetyki jądrowej w bilansie energetycznym w 2030 r. powinien wynosić 15 proc.

Pawlak: Atom nie uniezależni nas od Rosji

Wicepremier i minister gospodarkiWaldemar Pawlakostrzega jednak, że elektrownia jądrowa i tak nie uniezależni nas od Rosjan - podaje _ The Wall Street Journal Polska. _ W wywiadzie dla _ WSJ _Pawlak zwraca uwagę, że nasz kraj skazany jest na import wzbogaconego uranu używanego w energetyce jądrowej jako paliwo. Powołuje się tu na Czechy, które przestawiły się z uranu kanadyjskiego na tańszy rosyjski.

Inni politycy i eksperci, z którymi rozmawiał _ WSJ _ zapatrują się zupełnie inaczej na tę kwestię:Piotr Woźniak, były minister gospodarki, przyznaje, że rosyjskie ceny uranu są niższe o parę procent, ale za to technologie francuskie, amerykańskie czy kanadyjskie są bezpieczniejsze i nowocześniejsze.

Albo drogi na Euro 2012, albo eksploatacja węgla brunatnego

Węgla brunatnego, który eksploatuje elektrownia Bełchatów, zapewniając Polsce 35 proc. energii elektrycznej, starczy tylko do 2025 roku. Dlatego należy jak najszybciej podjąć decyzję o eksploatacji olbrzymich złóż węgla pod Legnicą. Prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski, mówi jednak _ Gazecie _, że przez sam środek złóż wytyczono drogę krajową S3 Lubawka-Szczecin.

_ - Jeśli droga powstanie w takim kształcie, zamknie dostęp do największych złóż - _mówi _ Gazecie _Krzakowski. _ - Nie wyobrażam sobie, aby ta droga nie powstała. Prace na odcinku S3 Lubawka - Głogów praktycznie lada dzień się rozpoczynają. Odcinek biegnący przez sam środek złóż jest w fazie końcowego projektowania. Przeprojektowanie drogi to kolejne pieniądze i stracony czas. A czasu nie mamy. Jeśli przełożymy jej budowę, możemy nie zdążyć na Euro _ - ostrzega prezydent Legnicy.

Biogazownie zamiast kopalni

Ze względu na brak pieniędzy na rozpoczęcie eksploatacji nowych pokładów węgla kamiennego rząd stawia na rozwój biogazowni. Produkują one prąd i ciepło z rozmaitych odpadków oraz roślin. Do 2020r. Biogazownia ma powstać w każdej gminie.

Projekt strategii ma być przyjęty przez rząd już jesienią.

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)