Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Cena prądu wzrośnie niemal dwukrotnie?

Cena prądu wzrośnie niemal dwukrotnie?

Fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz

Do 2030 roku w Polsce powinny powstać trzy elektrownie jądrowe. Jeśli tego nie zrobimy, czekają nas drastyczne podwyżki.

Resort gospodarki przedstawił pierwszą wersję jednego z najważniejszych dokumentów dotyczących strategii energetycznej dla Polski. Plan ten jest niezbędny, ponieważ Polsce może zabraknąć prądu. Rozwijające się firmy potrzebują coraz więcej energii, wzbogacający się Polacy kupują coraz więcej energochłonnych urządzeń.

Starzejące się elektrownie niedługo trzeba będzie wyłączać z eksploatacji (40 proc. bloków energetycznych ma ponad 30 lat, a 70 proc. ma ponad 20 lat), tymczasem na razie budują się w Polsce jedynie trzy nowe bloki energetyczne.

Oprócz tego, jak podaje dokument, musimy wypełnić unijną strategię ograniczenia emisji dwutlenku węgla - w całej Europie bowiem do roku 2020  emisja musi spaść o 20 procent.

Dodatkowo Komisja Europejska dąży do tego, by elektrownie od 2013 r. prawa do emisji dostawały nie za darmo, lecz kupowały je na aukcjach. Grozi to nam, jak podaje Gazeta Wyborcza podwyżką prądu nawet o 90 procent.

W dokumencie ministerstwa gospodarki czytamy, że elektrownie jądrowe są najtańszymi technologiami wytwarzania energii elektrycznej o wielkiej skali, jednak decyzja w sprawie budowy elektrowni atomowej nie została podjęta. Wiadomo tylko, że udział energetyki jądrowej w bilansie energetycznym w 2030 r. powinien wynosić 15 proc.

Pawlak: Atom nie uniezależni nas od Rosji

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak ostrzega jednak, że elektrownia jądrowa i tak nie uniezależni nas od Rosjan - podaje The Wall Street Journal Polska. W wywiadzie dla WSJ Pawlak zwraca uwagę, że nasz kraj skazany jest na import wzbogaconego uranu używanego w energetyce jądrowej jako paliwo. Powołuje się tu na Czechy, które przestawiły się z uranu kanadyjskiego na tańszy rosyjski.

Inni politycy i eksperci, z którymi rozmawiał WSJ zapatrują się zupełnie inaczej na tę kwestię: Piotr Woźniak, były minister gospodarki, przyznaje, że rosyjskie ceny uranu są niższe o parę procent, ale za to technologie francuskie, amerykańskie czy kanadyjskie są bezpieczniejsze i nowocześniejsze.

Albo drogi na Euro 2012, albo eksploatacja węgla brunatnego

Węgla brunatnego, który eksploatuje elektrownia Bełchatów, zapewniając Polsce 35 proc. energii elektrycznej, starczy tylko do 2025 roku. Dlatego należy jak najszybciej podjąć decyzję o eksploatacji olbrzymich złóż węgla pod Legnicą. Prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski, mówi jednak Gazecie, że przez sam środek złóż wytyczono drogę krajową S3 Lubawka-Szczecin.

- Jeśli droga powstanie w takim kształcie, zamknie dostęp do największych złóż - mówi Gazecie Krzakowski. - Nie wyobrażam sobie, aby ta droga nie powstała. Prace na odcinku S3 Lubawka - Głogów praktycznie lada dzień się rozpoczynają. Odcinek biegnący przez sam środek złóż jest w fazie końcowego projektowania. Przeprojektowanie drogi to kolejne pieniądze i stracony czas. A czasu nie mamy. Jeśli przełożymy jej budowę, możemy nie zdążyć na Euro - ostrzega prezydent Legnicy.

Biogazownie zamiast kopalni

Ze względu na brak pieniędzy na rozpoczęcie eksploatacji nowych pokładów węgla kamiennego rząd stawia na rozwój biogazowni. Produkują one prąd i ciepło z rozmaitych odpadków oraz roślin. Do 2020r. Biogazownia ma powstać w każdej gminie.

Projekt strategii ma być przyjęty przez rząd już jesienią.

energetyka, elektrownia, prąd, pawlak, woźniak, piotr woźniak, waldemar pawlak
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2008-09-05 15:20
A propos podwyżek cen prądu... To dla mnie bardzo zła wiadomość. Produkuje łożyska ślizgowe, a koszt rachunku za prąd to dla mnie jeden z największych kosztów, które firma ponosi. Dlatego zastanawiam się nad zmiana dostawcy, który może mi zagwarantować tzw "ceny gwarantowane". Nie orientuje się jeszcze dokładnie w tym wszystkim ale póki co czytam o rynku energii na internecie (www.izi.pl). Z kalkulatora na tej stronie wynika, że jeśli zmienię to zaoszczędzę. A czy ktoś z was już zmienił i może mi powiedzieć jak to wygląda?
dCo
79.184.208.* 2008-08-22 08:35
Każdy sobie rzepkę skrobie. Żadnej koordynacji działań, żadnej współpracy międzyresortowej, żadnej długoletniej koncepcji rozwoju dla tego biednego kraju.

Rządzą nami matoły, od szczebla lokalnego po samą górę.
Aż szkoda patrzeć co oni wyprawiają.
tanste
87.205.174.* 2008-08-21 07:34
Przecież jest nowy prezes ze swoją nową switą, a do tego dużo młodsza i głupiutka żonka która ceni fatałaszki, to potrzeby się zwiększyły. Prezes nazywa sie bodajże Zadroga, to jak prąd ma być zatani. Będzie zadrogi, to może ich wszystkich szlag trafi.
Zobacz więcej komentarzy (15)