Centralny Port Komunikacyjny

Rząd powoli odkrywa karty w sprawie swojej sztandarowej inwestycji infrastrukturalnej. Planowany w Baranowie, 45 km od Warszawy, Centralny Port Komunikacyjny ma być największym lotniskiem w kraju. Początkowo obsługiwać ma ponad 50 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet 100 mln.

Port Solidarność ma jednak przede wszystkim pełnić funkcję węzła komunikacyjnego, czyli oprócz lotniska łączyć także transport samochodowy i kolejowy.

Planowany termin oddania inwestycji do użytku wyznaczono na lata 2027-2028 r. Koszt tego gigantycznego projektu szacowany jest nawet na 30-35 mld zł.

Podobny model finansowania użyty był przy jednej z największych inwestycji infrastrukturalnych II RP, czyli przy budowie portu w Gdyni. Zresztą już teraz Centralny Port Komunikacyjny nazywany bywa Gdynią III RP. Czy można porównywać te projekty?

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ochódzki
2017-10-03 14:58
Powiedz mi, po co jest ten mis? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta
żwirek
2017-09-30 01:31
Nie prawda ,że to będzie największa inwestycja w kraju bo największą była budowa PKIN w Warszawie.jak na czasy powojenne to była duża inwestycja tamtego czasu. Drugą jak na kolejny okres było budowanie DW. Centralnego ,z otoczeniem . To co szykuje PIS za tyle miliardów złotych to nie będzie największą budową bo tymi to ma być tunel w Świnoujściu i przekopanie Mierzei Wiślanej jak tego chce obecna władza .. Ciekawy jestem z kont weźmie te 40 mld na tą budowę ,gdyż nie sądzę by ta władza ją wybudowała bo już Jej nie będzie.. Ciekawy jestem, że przy takiej polityce międzynarodowej prowadzonej przez ten rząd i taką politykę międzynarodową nie sądzę by z tego portu lotniczego tyle tysięcy ludzi korzystało ,ponieważ wielu woli latać do mniejszych lotnisk niż do takich molochów. Jeszcze trochę i przestanie być modne takie posunięc jakim wg. władzy jest centralizacja wszystkiego.To jest błędna polityka takie myślenie i czynienie. Poprzednie kierownictwo w epoce tak samo czyniło jak ta obecna i skończyła się po jakimś czasie . To nie jest właściwe i nie ekonomiczne .Dlatego takie budowle Nam nie są potrzebne jak mają Chiny czy Stany bo My tak wielkim krajem nie jesteśmy i o tym proszę pamiętać a na unowocześnianie sił zbrojnych kasy nie ma .
sonik
2017-09-29 21:36
Niemcy zbudowali port lotniczy Brandenburg i od kilku lat nie są w stanie go uruchomić , ciekawe czy nam się to uda ?
Pokaż wszystkie komentarze (293)