Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Centralny wykaz ubezpieczonych do połowy roku. To rozwiąże problem z lekami?

0
Podziel się:

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że do 20 stycznia ma być przygotowany zarys projektu zmiany w ustawie o świadczeniach zdrowotnych.

Centralny wykaz ubezpieczonych do połowy roku. To rozwiąże problem z lekami?
(Agnieszka K. Jurek/East News)

*Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że do 20 stycznia ma być przygotowany zarys projektu zmiany w ustawie o świadczeniach zdrowotnych. *aktualizacja 13:44

Ministerstwo cyfryzacji zapowiedziało, że od 1 lipca Centralny Wykaz Ubezpieczonych będzie dostępny w przychodniach i przez specjalny portal dla lekarzy. Informację potwierdził szef resortu - Michał Boni. Centralny Wykaz Ubezpieczonych pozwoli na sprawdzanie, czy dana osoba jest ubezpieczona. System będzie dostępny we wszystkich placówkach w rejestracji, a dla lekarzy - przez specjalny portal.

Michał Boni, który był rano gościem TVN24, wyjaśnił, że chodzi o taki system, aby _ wymiana informacji między NFZ a ZUS pozwoliła na aktualizowanie danych o tym, czy dana osoba jest ubezpieczona _. _ - Przede wszystkim trzeba spiąć dane między NFZ a ZUS _ - dodał.

Jak wyjaśnił, chodzi o to, aby centralny wykaz ubezpieczonych _ był dostępny poprzez portal we wszystkich jednostkach służby zdrowia w rejestracjach, tam gdzie lekarze prowadzą praktykę _.

_ - Wczoraj wieczorem spotkałem się z ministrem Szulcem i prezesem ZUS-u Derdziukiem i w ciągu najbliższego tygodnia dokonamy przeglądu tych projektów informatyzacyjnych związanych ze zdrowiem _ - powiedział Boni.

Czytaj w Money.pl:

Premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami protestujących lekarzy zadeklarował, że wyraża gotowość do prac na rzecz zawieszenia mechanizmu karania lekarzy za niedokładne sprawdzenie, czy pacjent jest ubezpieczony. Miałoby to obowiązywać do czasu opracowania informatycznego centralnego wykazu osób ubezpieczonych.

Zapowiedział, że stworzenie takiego wykazu będzie jednym z priorytetów rządu. Tusk zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu ma rozmawiać w tej sprawie z prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem, ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim oraz prezesem ZUS Zbigniewem Derdziukiem. Zapewnił, że po tych rozmowach postara się o _ zobowiązujący komunikat w sprawie _.

Wczoraj wieczorem minister Michał Boni razem z wiceministrem zdrowia Jakubem Szulcem i prezesem ZUS Zbigniewem Derdziukiem ustalili wstępny zakres zmian legislacyjnych w zakresie stworzenia rejestru.

Od początku roku lekarze m.in. z OZZL i PZ - w proteście przeciwko przepisom refundacyjnym, które ich zdaniem są zbyt restrykcyjne i nakładają na medyków biurokratyczne obowiązki - nie określają na receptach poziomu refundacji leku i stawiają pieczątkę: _ Refundacja leku do decyzji NFZ _. Część pacjentów mimo prawa do wykupienia leków ze zniżką musi płacić za nie więcej.

Lekarze podkreślają, że nie posiadają narzędzi, np. odpowiedniego systemu komputerowego, umożliwiających im wywiązanie się z nałożonych obowiązków. Jak mówią, obawiają się wysokich kar finansowych, które przewiduje ustawa refundacyjna. Podkreślają też, że wypisywanie recept według nowych zasad, gdy muszą określić uprawnienia pacjenta do refundacji, zabiera im więcej czasu, który powinien być przeznaczany na leczenie pacjenta.

O proteście lekarzy czytaj w Money.pl
Było porozumienie. Teraz znowu pat Akcja pieczątkowa trwa nadal. Lekarze wyjaśniają, dlaczego jeszcze nie odwołali protestu.
Lekarze nie będą karani. Jest porozumienie Negocjacje wisiały na włosku, sytuację uratował premier. Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie Ministerstwa Zdrowia, lekarze zakończą protest.
Oni znaleźli sposób na leki refundowane W Anglii system refundacji jest prostszy niż ten obowiązujący w Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)