Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny będą nadal spadać, ale to niedobrze

0
Podziel się:

To pierwszy spadek cen od 32 lat. W dłuższej perspektywie trudno mówić, aby sytuacja przeciętnego Kowalskiego mogła się poprawić, jeśli kondycja całej gospodarki się pogarsza - twierdzą ekonomiści.

Ceny będą nadal spadać, ale to niedobrze
(sjlocke/iStockphoto)

W lipcu ceny zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym spadły o 0,2 proc. - podał w środę GUS. Ekonomiści podkreślają, że spadki zobaczymy i w kolejnych miesiącach, ale nie jest to dla dobra informacja, bo odbić się to może na wzroście PKB i rynku pracy.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w lipcu o 0,2 proc. rok do roku, a wobec czerwca też spadły o 0,2 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Podkreślono, że w ujęciu rocznym był to pierwszy spadek cen od 32 lat.

_ - Spełniły się nasze prognozy mówiące o tym, że w Polsce zanotujemy deflację. Tyle tylko, że dzisiejszy odczyt może nie mieć charakteru incydentalnego. Jest to oczywiście związane z sankcjami handlowymi nałożonymi m.in. na nasz kraj przez Rosję oraz sytuacją na Ukrainie _ - wskazał dyrektor biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych Piotr Rogowiecki.

_ - Produkty dotychczas sprzedawane na Wschód, w części, która nie znajdzie odbiorców w innych krajach, trafią na nasz rynek, co przełoży się oczywiście na spadek cen _ - dodał.

Podobnego zdania jest główny ekonomista Credit Agricole Jakub Borowski, który powiedział, że rosyjskie embargo pogłębi i wydłuży deflację w naszym kraju. - _ Wpływ embarga na inflację będzie skoncentrowany w trzecim i czwartym kwartale, a więc w okresie, w którym nastąpi pełna materializacja jego wpływu na ceny mięsa i nabiału oraz zakończą się zbiory jabłek i gruszek. W efekcie, zgodnie z naszą prognozą, w sierpniu inflacja obniży się do minus 0,4 proc. rdr, a w kolejnych miesiącach pozostanie w umiarkowanym trendzie wzrostowym, osiągając minus 0,1 proc. w grudniu _ - mówił.

Ekonomista Raiffeisen Polbank Michał Burek dodał, że spadek cen może co prawda cieszyć statystycznego Polaka, ale tylko na krótką metę. _ W krótkiej perspektywie statystyczny Kowalski na spadku cen może zyskać, bo w jego portfelu będzie zostawało więcej pieniędzy. Jeśli jednak presja deflacyjna będzie trwała za długo, to odbije się to na naszym wzroście gospodarczym. To z kolei będzie hamowało dynamikę zatrudnienia i w efekcie nastąpi pogorszenie sytuacji na rynku pracy _ - mówił ekonomista.

Wskaźnik inflacji CPI na przestrzeni ostatnich 24 miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

_ - W dłuższej perspektywie trudno mówić, aby sytuacja przeciętnego Kowalskiego mogła się poprawić, jeśli kondycja całej gospodarki się pogarsza _ - dodał.

**RPP powinna interweniować**

Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego jest ustalony na poziomie 2,5 procent. Brak presji cenowej może sugerować, że kolejnym krokiem, który podejmie Rada Polityki Pieniężnej wcale nie będzie podwyżka stóp procentowych, do której - zgodnie z wcześniejszymi szacunkami ekspertów - miałoby dojść najwcześniej w pierwszej połowie przyszłego roku.

Inwestorzy spekulują, że RPP pójdzie drogą Europejskiego Banku Centralnego, który w czerwcu obniżył główną stopę procentową o 10 punktów bazowych do 0,15 procent. Co ciekawe, pierwszy raz w historii stopa depozytowa w strefie euro znalazła się na poziomie niższym od 0 (obecnie wynosi -0,1 procent).

RPP powinna działać szybko, gdyż z lipcowego raportu NBP wynika, że bez zmian w polityce pieniężnej w krótkim okresie ceny dóbr i usług będą się zmieniały bardzo umiarkowanie. Dopiero w 2016 roku inflacja ma sięgnąć 2,3 procent.

Autorzy raportu wskazują, że komponentem najsilniej obniżającym wzrost cen konsumenta w krótkim horyzoncie projekcji będą ceny żywności. Mają one spadać do pierwszego kwartału 2015 roku. - _ Spadek cen żywności wynika z pozytywnego wpływu na zbiory owoców i warzyw w Polsce (i w południowej Europie) wyjątkowo krótkiej i ciepłej zimy. Od kwietnia br., po wprowadzeniu przez Rosję embarga na import mięsa wieprzowego na skutek wykrycia choroby ASF w Polsce, zwiększona podaż występuje również na rynku __ mięsa _ - napisano w raporcie.

Inflacja cen żywności ma wzrosnąć do 3,0 proc. w 2016 r., będzie to jednak na poziom niższy od wieloletniej średniej.

Analitycy zaznaczają, że niska presja inflacyjna w krótkim okresie jest również spowodowana spadkiem cen energii. - _ Krajowe ceny energii obniżyły się w 2013 r. o 1,5 proc., co jest najniższą notowaną dynamiką cen dla tej kategorii, od kiedy dostępne są porównywalne dane, czyli od lat 90-tych. W bieżącym roku średnia dynamika cen energii będzie nadal ujemna i wyniesie -0,4 proc. Przyczynia się do tego korzystna zmiana taryf w ubiegłym i bieżącym roku dla energii elektrycznej i gazu ziemnego dla __ gospodarstw domowych, a także obniżające się ceny ropy naftowej na rynkach światowych _ - napisano w dokumencie banku centralnego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)