Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć nawet o 15 procent

0
Podziel się:

Gospodarstwa domowe to ostatni sektor branży energetycznej, gdzie ceny reguluje państwo. W 2008 roku uwolniono sektor biznesowy.

Ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć nawet o 15 procent
(no_limit_pictures/iStockphoto)

Polska już teraz należy do europejskiej czołówki w wysokości opłat za prąd w gospodarstwach domowych. Planowane uwolnienie cen spod kontroli Urzędu Regulacji Energetyki może spowodować dalsze podwyżki. Sceptycy twierdzą, że nawet o 15 procent.

Gospodarstwa domowe to ostatni sektor branży energetycznej, gdzie ceny reguluje państwo. Gdy w 2008 roku uwolniono sektor biznesowy, dostawcy podwyższyli cenę prądu o jedną trzecią. Wzrost cen to jednak także dodatkowe korzyści - zauważa Sławomir Krenczyk z dostarczającej energię grupy Enea.

- Pojawią się oferty łączące sprzedaż prądu z innymi mediami, albo z innymi usługami. W tej chwili liczy się także jakość oferowanych produktów, jakość obsługi oraz indywidualne podejście do klienta - mówił przedstawiciel grupy Enea.

Według Urzędu Regulacji Energetyki, polski rynek spełnia coraz więcej kryteriów potrzebnych do uwolnienia cen. Niewykluczone, że stanie się to jeszcze w tym roku - zapowiada jego rzeczniczka, Agnieszka Głośniewska.

- Warunki są jasno określone w ustawie prawo energetyczne. Chodzi tutaj o kwestię dostępności tego rynku, jego konkurencyjności, dostępności do informacji rynkowej oraz kwestie nie dyskryminacji. Na pewno wcześniej zrobimy konkretne badanie rynku pod kątem tych wszystkich kryteriów. Wtedy dopiero będziemy podejmować decyzję. Chcemy również, aby została ona podjęta z odpowiednim wyprzedzeniem - komentuje rzeczniczka.

Uwolnienie cen dotyczyć będzie piętnastu tysięcy gospodarstw domowych w kraju.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)