Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny gazu będą niższe? Ważna deklaracja Piechocińskiego

0
Podziel się:

Będziemy renegocjować zapisy kontraktu jamalskiego i spodziewamy się istotnego obniżenia ceny gazu ze Wschodu - powiedział wicepremier.

Ceny gazu będą niższe? Ważna deklaracja Piechocińskiego
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Będziemy renegocjować zapisy kontraktu jamalskiego i spodziewamy się istotnego obniżenia ceny gazu ze Wschodu - powiedział wicepremier. Możliwość renegocjacji zawartego przez PGNiG i Gazprom kontraktu otwiera się w listopadzie. *

Jak ocenił Janusz Piechociński, Polska ma dodatkowe argumenty, by w negocjacjach na poziomie biznesowym, które - jak zapowiedział - zaczną się jesienią, występować o obniżkę cen. Jego zdaniem w ostatnich latach zmieniła się sytuacja wokół gazu w Europie i warunki coraz bardziej dyktują odbiorcy, a nie dostawcy.

Wicepremier zauważył też, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy okazało się, że w kontraktach spot - krótkoterminowych w Europie można uzyskać lepsze ceny niż w kontraktach długoterminowych.

_ - Kontrakty długoterminowe były zawierane przed kryzysem, kiedy wszyscy zakładali, że cena energii będzie rosła i że będzie to rynek dostawcy. A w wyniku kryzysu i spowolnienia w Europie oraz wzrostu efektywności wykorzystania energii, mamy rynek odbiorcy _ - ocenił Piechociński. _ _

_ - Niższą cenę mają kraje które biorą więcej, takie jak Niemcy albo kraje, które otwarcie mówią o alternatywnych kierunkach dostaw. A kraje które biorą mniej - jak Polska - mają wyższą cenę _ - wyjaśnił.

Piechociński wskazał, że argumentem jest to, iż Polska jest stabilnym odbiorcą rosyjskiego gazu oraz solidnym płatnikiem. - _ Nie do przyjęcia jest więc, żeby miała cenę wyższą od średniej europejskiej. Zwłaszcza, że leżymy bliżej złóż gazu, więc i koszty przesyłu są niższe _ - podkreślił wicepremier.

Jego zdaniem, w umowy gazowe musi być wpisana możliwość ich korekty i dokonywania analiz co jakiś czas. - _ Partnerzy, pisząc długoterminowe kontrakty, powinni takie klauzule zawierać _ - podkreślił, dodając, że Polsce będzie chodziło o _ transparentne i elastyczne zasady _ w kontrakcie.

Podpisany w 2010 r. przez PGNiG z Gazpromem kontrakt przewiduje dostawy do końca 2022 r. do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie. W 2012 r. PGNiG podało Gazprom do arbitrażu, w efekcie ugody z rosyjską firmą cenę gazu obniżono, jak szacowano - o ponad 10 procent.

Zgodnie z umową, w listopadzie 2014 r. otwiera się okno dla negocjacji o ewentualnej zmianie ceny dostarczanego gazu. W marcu 2014 r. prezes PGNiG zapowiadał, że zamierza skorzystać z możliwości renegocjacji.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)