Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny gazu. W Bułgarii taniej od kwietnia

0
Podziel się:

Według państwowej komisji, która reguluje ceny energii i wody, obniżka wyniesie od 3 do 15 proc. Dystrybutorzy energii twierdzą, że decyzja stanowi administracyjną presję.

Ceny gazu. W Bułgarii taniej od kwietnia
(farvatar/iStockphoto)
bEUrzuWJ

Od kwietnia w Bułgarii spadną ceny gazu - informuje sofijska prasa. Według państwowej komisji, która reguluje ceny energii i wody, obniżka wyniesie od 3 do 15 proc. Dystrybutorzy energii twierdzą, że decyzja stanowi administracyjną presję.

W Bułgarii z gazu korzystana ledwie 3,5 proc. gospodarstw domowych. Obniżka cen dla nich będzie mniejsza, niż dla przemysłu i ciepłowni. Jak wyjaśnił szef państwowej komisji, obniżka dla przemysłu i ciepłowni nie odbije się na cenach energii cieplnej i ciepłej wody dla obywateli, bo te zostaną na obecnym poziomie.

Obniżka wynika nie ze zmiany ceny dostaw rosyjskiego gazu, zaspakajających 85 proc. ogólnej konsumpcji kraju, ale z obniżenia marży przedsiębiorstw-dystrybutorów gazu. Według przedstawicieli tej branży decyzja państwowej komisji jest sprzeczna z zasadami gospodarki rynkowej i stanowi administracyjną presję.

bEUrzuWL

W analogiczny sposób od połowy 2013 r. dwukrotnie obniżono cenę energii elektrycznej dla ludności. Na tym tle doszło do ostrego sporu finansowego między państwem a przedsiębiorstwami-dystrybutorami. Według państwowego regulatora dystrybutorzy energii są winni prawie 230 mln euro. Firmy zaprzeczają istnieniu tego długu.

Państwowy regulator zagroził dystrybutorom, że pozbawi ich licencji, oni zaś straszą międzynarodowym arbitrażem. Trzy przedsiębiorstwa dystrybuujące należą do: czeskich spółek CEZ i Energo-Pro, oraz do austriackiej EVN.

bEUrzuXm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)