Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny leków wzrosną o 11 procent

0
Podziel się:

Nowelizacja prawa farmaceutycznego utrudni dostęp do leków, a to z kolei spowoduje podwyżki ich cen średnio o 11 proc.

Zdaniem prezes Federacji Konsumentów Małgorzaty Niepokulczyckiej efektem wejścia w życie nowelizacji prawa farmaceutycznego będzie utrudniony dostęp do leków, a także podwyżka ich cen średnio o 11 proc. Nad nowelizacją pracuje obecnie Sejm.

_ " _Jesteśmy przekonani, że zmiany te doprowadzą do niekorzystnych skutków społecznych i gospodarczych, naruszenia zasad swobody prowadzenia działalności gospodarczej oraz nieprawidłowości funkcjonowania rynku" - informują przedstawiciele Federacji Konsumentów, Federacji Pacjentów Polskich oraz Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Podkreślili także, że nie kwestionują konieczności wprowadzenia zmian w Prawie farmaceutycznym, ale projekt przygotowany przez rząd nie był konsultowany z organizacjami konsumenckimi ani przedstawicielami środowiska pacjentów, w tym z najbardziej zainteresowaną grupą pacjentów niepełnosprawnych, dla których łatwy dostęp do leków jest bardzo istotny.

Z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia, którą zacytował na konferencji prasowej prezes Federacji Pacjentów Polskich Stanisław Maćkowiak, wynika, że intencją nowelizacji nie jest uniemożliwienie powstawania nowych aptek w _ Rządowy projekt nowelizacji zakłada ograniczenie liczby aptek. Nowej apteki nie będzie można otworzyć, jeśli np. w gminie na jedną już istniejącą taką placówkę przypada 4 tys. mieszkańców. _regionach o niskim zagęszczeniu, ale ograniczanie powstania aptek, gdzie nadmierne ich zagęszczenie prowadzi do niedopuszczalnej walki konkurencyjnej i pogorszenia bezpieczeństwa pacjentów.

_ " Wprowadzenie kryterium geografii i demografii powoduje, że w miejscowościach, w których wskaźnik demograficzny został osiągnięty istnieją możliwości założenie kolejnej apteki, tak aby odległość dla pacjenta nie była nadmierna " _- informuje MZ w piśmie do przedstawicieli konsumentów.

Przedstawiciele konsumentów, powołując się na opinię prof. Błażeja Wierzbowskiego z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika stwierdzili, że przepisy dotyczące lokalizacji aptek budzą wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją - poprzez naruszenie zasad swobody działalności gospodarczej, proporcjonalności i równości.

Nad projektem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne pracuje obecnie sejmowa podkomisja zdrowia.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)