Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny na Białorusi. Drożeją produkty mleczne

0
Podziel się:

W styczniu 2014 r. skrócono listę artykułów o limitowanych cenach. Usunięto z niej między innymi mydło i większość kasz. Na liście nadal pozostają jednak: chleb, mięso, jajka, podstawowe warzywa.

Ceny na Białorusi. Drożeją produkty mleczne
(crewcut/iStockphoto)

O 5-7 proc. wzrastają od dzisiaj maksymalne ceny szeregu produktów mlecznych na Białorusi. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Gospodarki.

Maksymalne ceny mleka, kefiru i śmietany o niskiej zawartości tłuszczu oraz tłustego twarogu podniesiono o 5 proc., zaś mleka i kefiru o 3,5-procentowej zawartości tłuszczu, śmietany o 25-procentowej zawartości tłuszczu oraz twarogu o 9-procentowej zawartości tłuszczu - o 7 proc.

Przykładowo litr mleka pasteryzowanego będzie mógł kosztować najwyżej 3-5 tys. rubli białoruskich (95 gr-1,55 zł) w zależności od zawartości tłuszczu.

Ceny wielu podstawowych produktów żywnościowych i towarów przemysłowych, a także niektórych usług są na Białorusi limitowane przez władze od listopada 2011 roku, aby zmniejszyć inflację, która wyniosła w tamtym roku 108,7 proc.

W styczniu 2014 r. skrócono listę artykułów o limitowanych cenach. Usunięto z niej między innymi mydło i większość kasz. Na liście nadal pozostają jednak: chleb, mięso, jajka, podstawowe warzywa, takie jak ziemniaki, pomidory czy ogórki, czy właśnie artykuły mleczne.

W 2012 roku inflacja spadła na Białorusi do 21,8 proc., a w zeszłym roku wyniosła 16,5 proc. W styczniu b.r. wyniosła 1,6 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Tu nie będzie Majdanu. Choć przedsiębiorcy... - _ Wszystko powinno odbywać się w sposób cywilizowany. Igrać z państwem nie wolno _ - oświadczył Łukaszenka.
Wybiją wszystkie dziki w kraju. Gdzie? Białoruś chce wybić do 1 marca wszystkie dziki w ramach walki z afrykańskim pomorem świń.
Sprzedają poniżej kosztów produkcji. Gdzie? Rząd Białorusi zezwolił na sprzedaż białoruskich towarów po cenach uwzględniających koniunkturę na rynku i poniżej kosztów produkcji.
Białoruś nie chce ziemniaków z UE Zakaz dotyczy wszystkich ziemniaków i sadzeniaków ziemniaka z wyjątkiem przeznaczonych dla celów badawczych. Nie obejmuje kartofli poddanych obróbce termicznej lub wchodzących w skład półproduktów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)