Notowania

ceny paliw
19-04-2012 (19:44)

Ceny paliw. Olej naopędowy będzie droższy?

Parlament Europejski jest przeciwny projektowi rezygnacji z preferencyjnych stawek opodatkowania oleju napędowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Traczyk/East News)

Przedstawiony przez Komisję Europejską projekt nowego opodatkowania produktów energetycznych przewiduje uzależnienie wysokości opłat nie od rodzaju danego produktu - jak obecnie - lecz stopnia emisji zanieczyszczenia.

Dzięki, między innymi sprzeciwowi polskich eurodeputowanych, udało się odrzucić propozycję opodatkowania, która uwzględnia wielkość zanieczyszczenia w stosunku do ilości dostarczanej przez paliwo energii.

Takie rozwiązanie prowadziło - zdaniem posłów - do podwyżki ceny oleju napędowego, który - jak twierdzą - powinien być traktowany preferencyjnie. Poseł Konrad Szymański twierdzi, że proponowane rozwiązania i tak wpłyną na podniesienie cen paliw. Projekt ten nie bierze bowiem pod uwagę, specyfiki paliwowej poszczególnych państw Unii, a przede wszystkim Polski.

- _ Propozycja Komisji nie ma sensu. Mamy dziś najwyższe ceny ropy naftowej od wielu lat, mamy kryzys, który powoduje, że zdolność firm do płacenia za energię, która jest kręgosłupem naszej gospodarki, jest coraz mniejsza. To sprawia, że Komisja powinna odstąpić od swojej propozycji. Wprowadzenie kryterium CO2 będzie dyskryminujące dla takich krajów jak Polska _ - tłumaczył poseł Szymański.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI POSŁA SZYMAŃSKIEGO:

Zdaniem Konrada Szymańskiego przyjęte przez parlament stanowisko uderza w konkurencyjność naszej gospodarki. Poseł wyraził, nadzieję, że państwa członkowskie nie zgodzą się na nie i je odrzucą. Parlament w tym przypadku posiada jedynie rolę konsultacyjną, bowiem kwestie podatkowe pozostają w gestii państw członkowskich, czyli Rady Europejskiej.

Czytaj więcej o cenach paliw:
Kłócą się o podatki. Ceny diesla mogą wzrosnąć Komisja Europejska chce uzależnić akcyzę na energię od emisji CO2 i zawartości energii w danym paliwie. To oznacza wzrost cen?
Ropa będzie tańsza. Co o tym zadecyduje? Ceny oleju napędowego od dziś będą niższe o kilkanaście złotych. To dobra wiadomość dla kierowców.
Blokowali stacje. Teraz blokują też ważne drogi Kierowcy obliczyli, że cena litra benzyny bez podatków wynosi 2 złote i 70 groszy.
Tagi: ceny paliw, olej napędowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie