Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny paliw w Polsce. Optymistyczne prognozy analityków

0
Podziel się

Sprawdź, o ile mogą spaść ceny paliw na stacjach benzynowych.

Ceny paliw w Polsce. Optymistyczne prognozy analityków
(Reporter)
bEiVeEdN

W przyszłym tygodniu są szanse na spadek cen paliw na stacjach benzynowych - oceniają analitycy. Jako główną przyczynę podają spadek cen ropy na światowych rynkach, spowodowany zmniejszeniem się ryzyka geopolitycznego.

Jak ocenia portal e-petrol.pl, sytuacja na rynku naftowym sprzyja kierowcom, dzięki poprawiającej się sytuacji w Libii ropa mocno tanieje, a w ślad za nią podążają ceny paliw w Polsce.

Jak uważa Biuro Reflex, w tej sytuacji optymistycznie wygląda prognoza cen paliw na stacjach na kolejny tydzień wakacji, jest realna szansa na korekty cen benzyny i oleju napędowego w dół nawet o 4 grosze na litrze. Reflex przypomina, że już teraz ceny benzyny i diesla są niższe niż przed tygodniem, a ceny autogazu rosły już zdecydowanie mniej niż w ubiegłym tygodniu.

bEiVeEdP

Biuro podkreśla, że o ile w przypadku LPG ceny są wyraźnie wyższe niż przed rokiem, to oleju napędowego są obecnie o 19 groszy na litrze niższe niż przed rokiem, a benzyny 95 - średnio o 7 groszy na litrze.

Sprawdź, jak zmieniają się ceny paliw od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Prognoza detalicznych cen paliw e-petrol.pl na przyszły tydzień mówi o przedziale 5,43-5,52 zł za litr benzyny 95, 5,25-5,34 zł za litr oleju napędowego i 2,47-2,60 zł za litr autogazu, który jako jedyne z paliw ma ciągle drożeć.

Według Reflexu, stabilizacja cen na rynku detalicznym jest odzwierciedleniem sytuacji na rynku ropy naftowej, gdzie zmniejszenie ryzyka geopolitycznego wpłynęło na spadek notowań ropy Brent w okolice 108 dol. za baryłkę ze 113 dol. z początku lipca, a sprzyjającą okolicznością było też nieznaczne umocnienie złotego wobec dolara.

bEiVeEdV

Z kolei e-petrol.pl ocenia, że spadek ten wynika w głównej mierze z tego, co dzieje się na terenie Libii. Umożliwienie eksportu z dwóch zablokowanych od wielu miesięcy portów - Es Sider i Ras Lanuf, jest dawno spodziewanym elementem poprawy podaży w Europie, ponadto pole El Szarara w południowej Libii zwiększa wydobycie. Portal przypomina jednak, że optymizm co do poprawy podaży nie powinien być przesadny, a wyraźne pozytywne efekty da się odczuć dopiero za parę miesięcy.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bEiVeEeq
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)