Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny prądu nie zostaną uwolnione. Wiemy do kiedy

0
Podziel się:

Koniecznie jest do tego spełnienie szeregu warunków - zapowiada rzecznik Urzędu Regulacji Energetyki.

Ceny prądu nie zostaną uwolnione. Wiemy do kiedy
(no_limit_pictures/iStockphoto)

W obecnej sytuacji prawnej i rynkowej nie jest możliwa decyzja o uwolnieniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - poinformowała w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Energetyki.

Dodała również, że koniecznie jest do tego spełnienie szeregu warunków, przede wszystkim mających na celu zabezpieczenie praw odbiorcy.

_ - W tym stanie rynku, jaki teraz mamy, przy obecnych regulacjach i tym stanie konkurencji decyzja o uwolnieniu grupy G, czyli gospodarstw domowych z taryfowania jest na razie niemożliwa. Prezes URE wielokrotnie i konsekwentnie podkreślał, że aby tę grupę odbiorców zwolnić z taryfowania konieczne jest spełnienie szeregu warunków _ - powiedziała Głośniewska.

_ - Te warunki to między innymi ochrona odbiorcy wrażliwego, konieczne jest także zapewnienie odbiorcom możliwości podpisywania jednej umowy i płacenia jednego rachunku w przypadku kiedy zmienią dostawcę energii. Chcemy także zabezpieczyć odbiorców tak, aby mieli to bezpieczeństwo dostaw kiedy zmienią sprzedawcę, a na przykład ten sprzedawca nie będzie wywiązywał się z umowy, np. zbankrutuje. Musi być tak zwany sprzedawca awaryjny. Te wszystkie warunki są konieczne, aby można było myśleć w ogóle o uwolnieniu gospodarstw domowych od taryfikacji przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki _ - dodała.

Tymczasem jeszcze w tym roku powinny wejść w życie nowe przepisy regulujące rynek energii w Polsce. Zmiany zapowiedział minister gospodarki Waldemar Pawlak. Tak zwany trójpak będzie dotyczył prawa energetycznego, gazowego i odnawialnych źródłach energii. Nowe prawo zakłada poza wprowadzenie obowiązku rozliczania energii elektrycznej według rzeczywistego zużycia, określenie dopuszczalnych opłat przy rozliczaniu kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych. Nowe rozwiązania zakładają również obowiązek montażu liczników inteligentnych.

Nowe rozwiązania mają przyczynić się do wzrostu efektywności energetycznej Polski, a także zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Ceny prądu ostro w górę? Pawlak ujawnia plany rządu Jeszcze w tym roku, zmienione zostaną przepisy regulujące rynek energii. Forsowany _ trójpak _ dotknie każdego Polaka.
Ceny paliw znowu w górę O korekcie cen detalicznych zdecydują ostatecznie właściciele stacji.
Od dziś podwyżki cen gazu. Sprawdź, o ile wzrosną twoje rachunki Wchodzą w życie nowe taryfy. Money.pl sprawdził, jak dużo płacimy w porównaniu z innymi w Unii.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)