Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja
02.03.2009 10:47

Ceny rosną szybciej od oczekiwań. W lutym o 3,4 procent

Ekonomiści spodziewali się wzrostu inflacji o 3,2 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrósł o 0,7 proc. wobec poprzedniego miesiąca, zaś roczny wskaźnik inflacji wyniósł 3,4 proc. wobec 3,1 proc. odnotowanych w styczniu, podał resort finansów. *
Wcześniej ekonomiści bankowi spodziewali się, że inflacja w lutym wzrośnie średnio do 3,2 procent.

Lutowy wzrost inflacji jest zbieżny z oczekiwaniami Rady Polityki Pieniężnej, według której w najbliższych miesiącach inflacja może przejściowo nieznacznie wzrosnąć ze względu na wzrost cen kontrolowanych, w tym przede wszystkim cen energii elektrycznej oraz cen paliw. Rada podkreślała jednak, że prognozowane w lutowej projekcji roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych jest w całym horyzoncie projekcji niższe od oczekiwanego w projekcji październikowej.

Centralna ścieżka projekcji banku centralnego przewiduje, że średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 3,2 proc., w roku 2010 spadnie do 1,9 proc., zaś w 2011 roku - do 0,9 proc. (wobec 4,2 proc. w 2008 r.).

W grudniowej aktualizacji programu konwergencji resort finansów napisał, że inflacja powinna powrócić do celu banku centralnego (2,5 proc.) w II połowie 2009 r. i pozostać na zbliżonym poziomie w latach 2010-2011.

Tagi: inflacja, gospodarka, ceny, wiadomości, najważniejsze, inflacja i bezrobocie, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz