Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny spadły, produkcja drobiu nadal opłacalna

0
Podziel się:

Obecnie kilogram brojlera kosztuje 3,5 zł - w połowie lipca było to 4,2 zł.

Ceny spadły, produkcja drobiu nadal opłacalna
(AP/Fotolink/East News)
bETuGmKt

Tak twierdzi wiceprezes Krajowej Rady Drobiarskiej Maciej Przyborski. Obecnie kilogram brojlera kosztuje 3,5 zł - w połowie lipca było to 4,2 zł.

Ceny drobiu w ostatnich tygodniach znacznie spadły, kurczaki są nie tylko tańsze niż kilka tygodni temu, ale tańsze niż w listopadzie ubiegłego roku, gdy kosztowały ponad 3,8 zł za kilogram - zaznaczył wiceprezes KRD.

Dodał, że mimo to opłacalność produkcji jest większa niż przed rokiem z powodu tańszych pasz, a na tę opłacalność ma także korzystny wpływ dosyć wysoka temperatura, jak na tę porę roku.

bETuGmKv

W ocenie ekspertów Banku Gospodarki Żywnościowej, spadek cen kurczaków prawdopodobnie spowodowany jest wzrostem produkcji.

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w okresie dziewięciu miesięcy 2013 r., produkcja przemysłowa mięsa drobiowego (w kg) zwiększyła się o ponad 13 proc., w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r.

W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku za granicę sprzedano o 11,5 proc. więcej mięsa drobiowego niż przed rokiem. W sierpniu br. do sprzedaży zagranicznej trafiło 27 proc. przemysłowej produkcji mięsa drobiowego w naszym kraju.

W tym roku statystyczny mieszkaniec naszego kraju zje 27 kg drobiu, o 3 proc. więcej niż w 2012 roku. Spożycie drobiu w Polsce jest już wyższe od średniej unijnej (o około 4,5 kg na osobę).

bETuGmKB
Czytaj więcej w Money.pl
Kalemba nie składa broni. Ustawa trafi do TK? _ Piątkowe głosowanie, w którym odrzucono rządowy projekt dopuszczający ubój rytualny, nie kończy tej sprawy _ - oświadczył minister rolnictwa.
Produkcja wołowiny przestanie być opłacalna? Tego najbardziej obawiają się rolnicy, którzy ucierpią w wyniku ustawy o zaniechaniu uboju rytualnego. - _ To nas odetnie od rynków arabskich _ - mówi przedstawiciel branży mięsnej.
Antybiotyki w mięsie pod lupą prokuratury Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów wdrożyła postępowanie w związku z programem TVN-u _ Afera antybiotykowa w polskim przemyśle mięsnym _.
bETuGmKW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)