Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny w sklepach. Sprzedawcy nie muszą oznaczać wszystkich towarów

0
Podziel się:

Nowe przepisy przede wszystkim znoszą obowiązek indywidualnego oznaczania produktów, czyli metkowania.

Ceny w sklepach. Sprzedawcy nie muszą oznaczać wszystkich towarów
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Weszła w życie nowelizacja ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług. Zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy nie muszą metkować towarów, ale cena powinna być uwidoczniona tak, by kupujący nie miał żadnej wątpliwości co do jej wysokości.

Ponadto sprzedawcy mają obowiązek informowania o przyczynie przeceny towarów. Za naruszenie tych przepisów oraz regulacji dotyczących uwidaczniania cen grozi kara do 20 tys. zł. Jeśli do ich złamania dojdzie trzykrotnie w ciągu roku, licząc od dnia, w którym stwierdzono naruszenie tych obowiązków po raz pierwszy, kara wyniesie do 40 tys. zł.

Nowe przepisy przede wszystkim znoszą obowiązek indywidualnego oznaczania towarów, czyli metkowania. Zdaniem Ministerstwa Finansów, które przygotowało zmiany, naklejanie cen na poszczególne towary jest przyczyną większego zaangażowania personelu, co przekłada się na wzrost cen. Nie bez znaczenia jest też ryzyko pomyłek. Według resortu metkowanie jest szczególnie uciążliwe dla małych firm, które nie mają odpowiednich systemów oznaczania towarów kodami kreskowymi.

Zgodnie z przepisami ceny muszą być uwidaczniane w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający ich porównanie. W przypadku obniżki ceny sprzedawca powinien informować o jej przyczynie.

Zdaniem autorów zmian nowe rozwiązania _ wpisują się w działania deregulacyjne rządu, mające na celu w szczególności eliminację z obrotu prawnego zbędnych dla przedsiębiorców obciążeń oraz uproszczenie i uporządkowanie stanu prawnego _.

Według szacunków MF nowe przepisy przyczynią się do zmniejszenia obciążeń administracyjnych, które wyceniane są na ok. 0,5 mld zł rocznie. Będzie to miało pozytywny wpływ na poziom kosztów uzyskania przychodów firm działających w handlu i usługach, ale - jak zaznaczył resort - dokładne wyliczenie skali oszczędności możliwych do uzyskania jest trudne ze względu na brak niektórych danych.

W uzasadnieniu do ustawy MF wskazało, że _ korzyści społeczne _ mogą być zbliżone do skali oszczędności związanych z obciążeniami administracyjnymi. MF przyjęło, że w przypadku małych i średnich firm oszczędności wyniosą ok. 150 mln zł rocznie, pozostałe przedsiębiorstwa zaoszczędzą ok. 350 mln zł rocznie, a obywatele ok. 375 mln zł na rok. _ Ponadto ocenia się, że proponowane zmiany regulacji przyczynią się do większej elastyczności cen, a pośrednio mogą przyczynić się także do ich obniżenia _ - ocenił resort.

Sejm uchwalił ustawę 9 maja 2014 r, a prezydent podpisał ją 27 czerwca 2014 r. Nowe przepisy obowiązują od dzisiaj.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Niemoralny i niesprawiedliwy _. Leszek Miller ostro o wyroku Trybunału Będziemy musieli zapłacić 230 tysięcy euro odszkodowania.
Płacić podatek za ubezpieczenie prezesa? Jeżeli nie można ustalić wartości przychodu z nieodpłatnych świadczeń - np. ubezpieczenia członków zarządu, nie może być on opodatkowany.
Punkty karne sprawdzisz online? Za dwa lata Dostęp przez internet do własnych danych umożliwi bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych wobec kierowców kar i ograniczeń.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)