Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny zbóż na wysokim poziomie i stabilne

0
Podziel się:

Ceny zbóż ustabilizowały się na wysokim poziomie - poinformował prezes Izby
Zbożowo-Paszowej Adam Tański.

Ceny zbóż na wysokim poziomie i stabilne
(AndreasReh/iStockphoto)

Ceny zbóż ustabilizowały się na wysokim poziomie - poinformował prezes Izby Zbożowo-Paszowej Adam Tański. Dodał, że poziom ten może utrzymać się do nowych zbiorów. W połowie maja pszenica paszowa kosztowała 920-980 zł/t, a konsumpcyjna 920-990 zł/t.

Jak mówił, przetwórcy mają już zapasy, by przetrwać do nowych zbiorów, dlatego prawdopodobnie cena ziarna nie wzrośnie.

Stabilna jest też podaż ziarna. Łatwiej je kupić na południu i południowym, trudniej - na zachodzie i północy kraju. Przetwórnie kupowały głównie zboże z importu. Jednak wyraźnie umocnienie się euro do złotego ograniczyło import zbóż z krajów ościennych i Węgier. Oferty sprzedaży ziarna krajowego są bardziej konkurencyjne od ofert sprzedaży zbóż z importu.

W zależności od regionu kraju, pszenica paszowa kosztowała 920-980 zł/t w połowie maja, a konsumpcyjna - 920-990 zł za tonę. Za kukurydzę trzeba było zapłacić 880-950 zł/t. Nadal drogie były jęczmień i żyto, co przełożyło się na małe zainteresowanie ich zakupem. Cena żyta paszowego - to 840-860 zł/t, a jęczmienia - 900-960 zł/t. Ceny pszenżyta paszowego na rynku krajowym były na poziomie 850-900 zł/t.

_ - Po zbiorach przewidujemy pewne obniżenie cen, ale wielką niewiadomą jest kurs złotego wobec innych walut _ - powiedział Tański. W dłuższym okresie osłabienie złotego może być czynnikiem wpływającym na wzrost cen zbóż, szczególnie w sytuacji malejącej podaży krajowego ziarna na rynku.

Jego zdaniem przemarznięcia upraw zbóż oraz brak opadów w maju nie będą miały większego wpływu na poziom cen. Podkreślił, że liczą się zbiory w całej Unii.

Dodał, że ostatnie prognozy nie przewidują w tym roku obniżenia zbiorów zbóż w skali globalnej.

Według Tańskiego w tym roku zbiory zbóż w Polsce będą nieco niższe, niż w ubiegłym roku, czyli o 0,5-1,0 mln ton.

Czytaj więcej w Money.pl
Dramat rolników. Mróz zniszczył całą pszenicę W wielu gospodarstwach mróz zniszczył 100 proc. zasiewów pszenicy.
Mniej rolników chce dopłat. Przesuwają termin 26,7 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie wpłynęło do 15 maja do opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To o prawie tysiąc mniej, niż przed rokiem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)