Notowania

ceny żywności
09.06.2012 11:29

Ceny żywności najniższe od września 2011 roku

Notowania produktów, wchodzących w skład wskaźnika spadły ostatnio z powodu dobrych perspektyw dotyczących zapasów i umacniania się amerykańskiego dolara

Podziel się
Dodaj komentarz
(andipantz/iStockphoto)

Światowe ceny żywności na świecie w maju 2012 r. spadły do poziomu najniższego od września 2011 roku - podała agenda ONZ ds. żywności i rolnictwa - FAO. Majowy wskaźnik cen FAO spadł w stosunku do kwietnia o 4 procent.

Agenda jednocześnie podkreśliła, że wskaźnik spadł o 14 proc. od rekordowego poziomu, jaki osiągnął w lutym zeszłego roku. Notowania produktów, wchodzących w skład wskaźnika spadły ostatnio z powodu dobrych perspektyw po stronie podażowej, niepewności co do sytuacji ekonomicznej i umacniania się amerykańskiego dolara - skomentowało FAO.

Największe miesięczne spadki FAO odnotowało w sektorze produktów mlecznych - o 12 proc., cukru - 9 proc. i tłuszczów - 6,8 proc. Najmniejsze spadki zanotowano w przypadku zbóż i mięsa - o 1 proc. Spadek cen produktów mlecznych ONZ-owska agenda tłumaczy odbudową możliwości po stronie podaży. Spadek w sektorze cukru FAO wyjaśnia wzrostem rezerw w Indiach, UE oraz wzrostem możliwości produkcyjnych w Brazylii.

Spadek wskaźnika dotyczącego tłuszczów spożywczych FAO tłumaczy wzrostem powierzchni upraw roślin oleistych w Stanach Zjednoczonych oraz ogólnym tonem prognoz makroekonomicznych, mówiących o niepewnej sytuacji w UE i w związku z tym możliwym spowolnieniem popytu.

Ceny zboża spadły z kolei z powodu poprawy prognoz pogody, ceny kukurydzy - z powodu spodziewanych rekordowych zbiorów w USA. Lekko wzrosły natomiast ceny ryżu z powodu zwiększonych zakupów w krajach muzułmańskich.

Czytaj więcej o cenach żywności w Money.pl
Wiemy, jak bardzo podrożeje żywność Jednym z czynników, przez które będziemy zostawiać w sklepach spożywczych coraz więcej pieniędzy, będzie Euro 2012.
Ceny żywności wciąż bolą. Zobacz, co drożeje W marcu tego roku ceny żywności na świecie były stabilne, ale nadal utrzymywały się na wysokim poziomie.
Inflacja? Zobacz, o ile staniały ziemniaki W tym roku ziemniaki są o ponad 60 proc. tańsze niż rok wcześniej, gdy ceny były rekordowo wysokie. Warzywa te są tanie głównie z powodu dużej podaży.
Tagi: ceny żywności, żywność, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz