Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny żywności wzrosły o 25 procent

0
Podziel się

Według Kalinowskiego to między innymi efekt spekulacji przy sprzedaży zboża.

Ceny żywności wzrosły o 25 procent
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDSoTidN

Europoseł Jarosław Kalinowski, były wicepremier i minister rolnictwa uważa, że prognozowany drastyczny wzrost cen żywności w tym roku, ma różne żródła. FAO, czyli agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa alarmuje, że w roku ubiegłym ceny te na świecie wzrosły o 25 procent.

Według szacunków ekspertów, w pierwszym półroczu w Polsce możemy się spodziewać 4-5-procentowych podwyżek cen, przede wszystkim produktów roślinnych. Jarosław Kalinowski - gość _ Sygnałów Dnia _ w Programie I Polskiego Radia, zaznaczył, że chodzi tu przede wszystkim o zboże.

Na zbiory ma wpływ pogoda, ale przede wszystkim działania spekulantów na rynkach zbożowych. Były minister rolnictwa podkreślił, że spekulowanie żywością, to sprawa niemoralna i nieetyczna i należy walczyć z tym zjawiskiem.

bDSoTidP

- _ Dyskutujemy o instrumentach nadzoru nad rynkami finansowymi, a trzeba dyskutować nad eliminacją spekulantów z rynku zbożowego. Przez nich ludzie głodują. Rozruchy w Afryce Północnej rozpoczęły się od spraw związanych z cenami żywności _ - mówi Kalinowski.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KALINOWSKIEGO:

Jarosław Kalinowski zaznaczył, że decydujący wpływ na to, czy będziemy musieli płacić więcej za żywność w tym roku, będzie miała jakość i ilość zbiorów w tym sezonie.

- To jest rodzaj produkcji uzależniony nie tylko od zasad popytu i podaży, ale w znacznej mierze od aury - wyjaśnia Kalinowski.

bDSoTidV

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KALINOWSKIEGO:

Europoseł zapewnił, że minister rolnictwa Marek Sawicki będzie nadal aktywnie działał na rzecz utrzymania terminu zrównania poziomu dopłat dla unijnych rolników. Okres dochodzenia do wspólnych warunków w produkcji rolnej, zapisany w traktacie akcesyjnym, to 7 lat i kończy się w 2014 roku.

Kraje _ starej _ Unii chcą teraz dla siebie _ okresu dochodzenia _ i opowiadają się za wydłużeniem tego czasu. Jarosław Kalinowski podkreślił, że działania na rzecz utrzymania zapisów traktatu w tej kwestii będą też priorytetem rządu. Dodał, że _ nie może być dwóch polityk rolnych w Unii Europejskiej _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t113391.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rekordowo;wysokie;ceny;zywnosci;na;swiecie,153,0,765337.html) Rekordowo wysokie ceny żywności na świecie Ceny żywności osiągnęły najwyższy poziom, odkąd FAO rozpoczęła badania w 1990 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t128814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki;nie;liczmy;na;tansza;zywnosc,191,0,752063.html) Sawicki: Nie liczmy na tańszą żywność Minister rolnictwa uważa, że powodzie odbiją się na tegorocznych plonach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t100773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ceny;w;gore;mocniej;niz;przewidywano,82,0,692050.html) Ceny w górę, mocniej niż przewidywano Ceny wzrosły we wrześniu o 0,6 proc. Najwięcej podrożała żywność i odzież.
bDSoTieq
KOMENTARZE
(0)