Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chaos w sądach - stanęły procesy gangsterów

0
Podziel się:

Procesy przestępców gospodarczych i gangsterów w całej Polsce stanęły.

Chaos w sądach - stanęły procesy gangsterów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Procesy przestępców gospodarczych i gangsterów w całej Polsce stanęły. To efekt nowelizacji prawa karnego przygotowanej przez resort ministra Ziobry - pisze "Gazeta Wyborcza".

Dzisiaj przed szczecińskim sądem rejonowym miał się zakończyć trwający dwa i pół roku proces pięciu białych kołnierzyków - między innymi Jerzego K., byłego prezesa należącej do Orlenu firmy Ship Service, oskarżonego o działanie na szkodę spółki.

ZOBACZ TAKŻE:Surowsze kary i wyższe grzywny Przed kilkoma dniami sędzia poinformował jednak obrońców, że przekazuje sprawę sądowi okręgowemu. To oznacza, że nowy skład sędziowski musi przeczytać opasłe tomy akt i na nowo rozpocząć proces. Opóźni to wydanie wyroku o co najmniej trzy lata. Według "Gazety Wyborczej" to samo grozi ponad dwóm tysiącom procesów w całym kraju.

Wszystko dlatego, że obowiązująca od 12 lipca nowelizacja kodeksu postępowania karnego nakazuje prowadzić procesy zorganizowanych grup przestępczych i w sprawie afer gospodarczych już nie w sądach rejonowych, lecz okręgowych.

ZOBACZ TAKŻE:
Serwis o prawie - nie tylko dla prawników: Prawo.Money.pl Ministerstwo Sprawiedliwości uznało, że podniesie to poziom orzecznictwa, ale autorzy zmian zapomnieli zapisać, że sprawy już rozpoczęte w sądach rejonowych powinny być tam dokończone. W sądach zapanował chaos. Jak pisze "Gazeta Wyborcza" w większości miast sędziowie już przekazują sprawy "do okręgu".

By ratować sytuację Ministerstwo Sprawiedliwości 3. lipca skierowało do pierwszego czytania w Sejmie nowelizację nowelizacji, która pozwoli sądom rejonowym dokończyć zaczęte procesy. Co jednak będzie ze sprawami, które już dostały sądy okręgowe? Nie wiadomo. Nie wiadomo też - pisze "Gazeta Wyborcza" - kiedy parlament uchwali nowelę noweli. Niektóre sądy postanowiły na nią czekać i odraczają wszystkie aferowe sprawy. Tak jest w Toruniu, gdzie dotyczy to aż 50 procesów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)