Notowania

gaz łupkowy w polsce
18.05.2011 17:24

Chcą nam pomóc w sprawie gazu łupkowego

Ministerstwo Środowiska wydało przeszło 70 koncesji na poszukiwanie tego gazu w Polsce. To głównie Amerykanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GAZ-SYSTEM S.A.)

*Gaz łupkowy jest ogromną szansą dla Polski, ale także dla konkurencyjności cen gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Może wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne regionu - to głosy, które pojawiały się najczęściej na konferencji ambasady amerykańskiej i polskiego MSZ. *

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz mówił, że wiele wysiłku będzie wymagało to, by _ gaz łupkowy uzyskał dobrą markę w Brukseli _. _ Różne historie, które pojawiają się w Polsce o tym, że Unia Europejska może nam zakazać wydobycia gazu łupkowego, są nieprawdziwe. W UE każdy kraj decyduje o swoich zasobach energetycznych i o tym, jak je wykorzysta _ - zaznaczył. Dodał, że zakazanie wydobycia gazu łupkowego musiałoby się odbyć za zgodą wszystkich krajów UE. _ Nie spodziewam się, żeby jakikolwiek przyszły rząd Polski zgodził się na to _ - podkreślił.

_ - Z perspektywy polityki klimatycznej gaz łupkowy ma same korzyści, bo pozwala na obniżenie emisji. Gaz jest zapewne nie tylko tak zwaną technologią przejściową, jeśli chodzi o redukcję emisji CO2 - czyli technologią, której będziemy używać, dopóki nie znajdziemy czystej technologii energetycznej - ale może okazać się, że będzie technologią, która będzie nam towarzyszyć przez wiele lat _ - zaznaczył.

Ministerstwo Środowiska wydało ponad 40 podmiotom przeszło 70 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, głównie firmom amerykańskim, m.in.: Exxon Mobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i kanadyjskiej Lane Energy. Ponad 25 proc. koncesji ma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
Specjalny wysłannik ds. energii dla regionu Eurazji Departamentu Stanu USA Richard Morningstar podkreślał, że ciągle jeszcze nie wiadomo, jak duże są złoża gazu łupkowego w Polsce. _ Firmy, które są tym zainteresowane, są zdania, że tej pewności nie ma i potrzebne są jeszcze badania. Polska, jak również inne kraje w regionie, powinny mieć zbilansowaną i zróżnicowaną strategie energetyczną, w skład której powinien wchodzić gaz łupkowy _ - zaznaczył. Dodał, że ma nadzieję na dalszą współpracę polsko-amerykańską w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.

Zdaniem wiceministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, perspektywa wydobycia gazu łupkowego to odpowiedzialność, która ciąży na państwie. _ Mamy do czynienia z wieloma wyzwaniami, barierami, które musimy przezwyciężyć, aby urealnić wydobycie gazu łupkowego w Polsce _ - powiedział i wymienił kwestie społeczne, finansowe, środowiskowe i prawno-administracyjne.

_ Mamy do czynienia z ogromnymi nakładami finansowymi na przeprowadzenie jednego odwiertu i zabiegu szczelinowania. Koszty są duże, bo wynoszą od 40-50 mln zł. Wielkim wyzwaniem dla wszystkich właścicieli tych koncesji, dla polskich spółek PGNiG, PKN Orlen czy Grupy Lotos (...) jest optymalizacja kosztów prowadzenia tej działalności po to, aby faktycznie w przyszłości wydobycie tego gazu było opłacalne i żeby można było oferować konkurencyjne ceny w stosunku do innego gazu (...) w tej części Europy _ - dodał Budzanowski.

W konferencji wziął też udział minister ds. gospodarki, energii i turystyki Bułgarii J.E. Traycho Traykov. Jak mówił, szacunki mówią o 1 bln metrów sześciennych gazu łupkowego w tym kraju. _ To jednak bardzo wstępne szacunki. Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, co uda się osiągnąć w Polsce, bo kraj ten wysunął się na czoło w poszukiwaniu alternatywnych źródeł gazu _ - powiedział. Dodał, że w ubiegłym roku ogłoszony został przetarg na poszukiwanie gazu na kolejnych terenach Bułgarii. _ Przyznaliśmy koncesje na północnym-wschodzie Bułgarii _ - dodał.

W konferencji wzięli też udział m.in. szef MSZ Radosław Sikorski oraz ambasador USA w Polsce Lee Feinstein.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ok. 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t139596.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;korzystny;dla;srodowiska,44,0,831532.html) "Gaz łupkowy korzystny dla środowiska" Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski uważa, że Unia nie może zablokować wydobycia w Polsce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t135907.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lobbysci;strasza;gazem;lupkowym,191,0,812223.html) Lobbyści straszą gazem łupkowym Wiceminister skarbu zapewnia, że ewentualna eksploatacja tych złóż nie stworzy zagrożenia dla środowiska.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, radosław sikorski, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz