Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chcemy większych dopłat dla rolników

0
Podziel się:

Minister rolnictwa wskazuje na dysproporcje w poziomie wsparcia w różnych krajach.

Chcemy większych dopłat dla rolników
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ministrowie rolnictwa Polski i Słowacji - Marek Sawicki i Zsolt Simon - opowiadają się za uproszczoną i bardziej sprawiedliwą unijną polityką rolną po 2013 r. Ich zdaniem reforma jest konieczna, by rolnictwo w UE mogło być konkurencyjne wobec świata.

Sawicki przypomniał, że z inicjatywy słowackiego ministra w listopadzie 2010 r. podpisana została w Bratysławie przez kilka unijnych krajów deklaracja, w której mówi się m.in. o sprawiedliwszym rozdziale unijnych pieniędzy na rolnictwo.

Chodzi m.in. o wyrównanie dopłat bezpośrednich w krajach UE. Obecnie dopłaty te są bardzo zróżnicowane, np. na Łotwie rolnicy dostają około 100 euro do hektara użytków rolnych rocznie, a w Grecji około 500 euro/ha.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;za;liberalizacja;handlu;zywnoscia,192,0,758464.html) Polska za liberalizacją handlu żywnością

Bratysławską deklarację podpisały: Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria i Czechy. Jej sygnatariusze zwracają uwagę na konieczność skierowania większych środków na tzw. drugi filar, z którego finansowany jest rozwój i innowacyjność rolnictwa.

Sawicki poinformował, że ze słowackim ministrem rozmawiał w poniedziałek o sprawach dotyczących przyszłości wspólnej polityki rolnej, a także zadań przyszłej polskiej prezydencji w UE.

W opinii Simona, reforma WPR jest potrzebna i konieczna. - _ Trudno jest jednak zrozumieć stosunek państw tzw. starej Unii w sprawie dopłat. Część krajów udaje, że chce wyrównywać podziały regionalne, ale jednocześnie zachowują się tak, jak by ich to nie dotyczyło _ - powiedział Słowacki minister. Jego zdaniem, trzeba zmienić dotychczasowe historyczne zasady podziały środków.

Według słowackiego ministra, WPR powinna zachować dwa filary finansowania. Przy czym pieniądze na I filar (który poprawia dochody rolników) powinny w 100 proc. pochodzić z UE, a drugi (rozwojowy) może być współfinansowany przez budżety krajowe.

_ - Uzgodniliśmy, że będziemy kontynuować dialog dotyczący wspólnej polityki rolnej(...) jestem zadowolony, że mogłem spotkać się z ministrem Sawickim, gdyż znaleźliśmy szybko wspólny język, dobrze się rozumiemy _ - powiedział na konferencji Simon.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t89405.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/doplaty;do;rolnictwa;glownie;dla;duzych,191,0,762815.html) Dopłaty do rolnictwa głównie dla dużych 81 proc. rolników w UE dostaje mniej niż 14 proc. całej puli dopłat bezpośrednich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t95573.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/politycy;zawala;reforme;straca;rolnicy,145,0,749457.html) Politycy zawalą reformę. Stracą rolnicy Od marca 2012 budżet przestanie finansować składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)